Karkosik może kupić walcownię od... siebie

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 05-02-2008, 07:34

Znany inwestor giełdowy jest bliski zakupu Walcowni Rur Silesia. To duży krok do przejęcia Walcowni Rur Jedność.

Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS) ponad dwa lata starało się restrukturyzować Walcownię Rur Jedność (WRJ) przez upadłość. Najpierw zabiegało o upadłość likwidacyjną, a ostatnio o układ likwidacyjny. Sąd wybrał pierwszy wariant.

O sukcesie upadłościowej restrukturyzacji będzie jednak można mówić dopiero wówczas, gdy w spółce pojawi się inwestor. Najbliżej przejęcia jest znany giełdowy gracz — Roman Karkosik, który dostał od TFS wyłączność na negocjacje. Dlaczego jednak rozmawia z Silesią, skoro w WRJ niepodzielnie rządzi już syndyk, który przygotowuje się do sprzedaży majątku? Inwestor wie, co robi. W rękach TFS są bowiem końce tego sznurka.

— Do TFS należy Walcownia Rur Silesia (WRS), powołana do skonsolidowania aktywów WRJ. Przejęła także wierzytelności od banków, więc jest największym zabezpieczonym wierzycielem WRJ. TFS ma też WRJ Serwis, do którego należy dziewięć dziesiątych nieruchomości WRJ — mówi jedna z osób zbliżonych do transakcji.


Poufny projekt
Według nieoficjalnych informacji, giełdowy inwestor może przejąć WRS. Stanie się wówczas głównym wierzycielem WRJ i będzie miał otwartą drogę do jej przejęcia. Jeśli jednak chce mieć pełną kontrolę, musi też kupić WRJ Serwis. Przedstawiciele inwestora nie chcą komentować sprawy, bo TFS wydało komunikat o poufnym prowadzeniu „projektu WRJ”.

O zakup WRJ od lat zabiegają także Rosjanie z TMK — jednego z największych na świecie koncernów rurowych. Co się stanie, jeśli to oni, mimo że od Silesii nieraz dostali czarną polewkę, kupią od syndyka majątek WRJ? Wówczas pieniądze, które zapłacą syndykowi, i tak trafią do wierzycieli, czyli de facto głównie do WRS. Jeśli jej właścicielem będzie Karkosik, odzyska to, co zapłacił TFS.


Języczek u wagi
Sprawa sprzedaży WRJ może jednak okazać się bardziej skomplikowana. Zarówno bowiem TFS, jak i Roman Karkosik od miesięcy próbują łączyć projekt zakupu WRJ z Walcownią Rur Andrzej, należącą do TFS. Ewa Bałdyga, rzecznik firm Karkosika, potwierdza, że biznesmen nadal jest zainteresowany tą spółką. Dotychczas jednak strony miały problem z doprecyzowaniem szczegółów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane