Karkosik wyprowadza Alchemię z parkietu

opublikowano: 13-01-2019, 22:00

Większościowi akcjonariusze z Romanem Karkosikiem na czele wzywają do sprzedaży akcji Alchemii, a następnie chcą wycofać spółkę z obrotu.

Roman i Grażyna Karkosikowie, kontrolujący spółki Boryszew, Impexmetal oraz Eastside-Bis, złożyli ofertę zakupu prawie 29,25 mln papierów Alchemii. Chcą zapłacić za nie po 4,8 zł. Po takiej cenie ostatnio handlowano akcjami Alchemii pod koniec 2017 r., w czwartek kurs znowu sięgnął tego poziomu, w piątek go przebił, przekraczając nawet 5 zł. W rękach grupy akcjonariuszy wzywających do sprzedaży znajduje się teraz 85,38 proc. akcji Alchemii. Nabyć chcą pozostałe 14,62 proc. Jednak nawet, gdyby udało się im kupić tylko nieco ponad 4,62 proc., staną się właścicielamiponad 90 proc. akcji. Mają dążyć do przymusowego wykupu pozostałych papierów, znajdujących w rękach akcjonariuszy mniejszościowych.

— Po zakończeniu wezwania planujemy wycofać akcje z obrotu giełdowego. Dzięki włączeniu Alchemii do Grupy Boryszewa, która realizuje obecnie znaczące projekty inwestycyjne, planujemy osiągnąć synergię nie tylko w obszarze efektywności kapitałowej, lecz także oferty produktowej — zapowiada cytowany w komunikacie prezes Boryszewa Piotr Lisiecki.

Formalnie nabywcą walorów Alchemii ma być Impexmetal, który w ponad 65 proc. jest własnością Romana Karkosika. Przyjmowanie zapisów w ramach wezwania ma się rozpocząć 31 stycznia, a zakończy 4 marca. Sama transakcja miałaby być przeprowadzona 7 marca, a jej rozliczenie powinno nastąpić 12 marca.

Roman Karkosik już dawno zapowiadał, że wycofa swoje spółki z GPW. Solenne zapewnienie w tej sprawie złożył rok temu, niedługo po tym, jak został oskarżony o manipulowanie przed laty kursem jednego z tych podmiotów. W 2018 r. trwały rozmowy z funduszem private equity Advent International, potencjalnym inwestorem, chętnym na zakup części podmiotów kontrolowanych przez inwestora, lecz nie osiągnięto porozumienia. Roman Karkosik nie rezygnuje jednak z realizacji swojego planu całkowitego wycofania się z warszawskiej giełdy. Alchemia to grupa firm z branży hutniczej, która zajmuje się przede wszystkim produkcją wyrobów stalowych, stosowanych m.in. w przemyśle naftowym, wydobywczym i gazownictwie. Zatrudnia ponad 2 tys. pracowników, w 2017 r. jej sprzedaż sięgnęła 958 mln zł, wynik EBITDA zaś 51 mln zł.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy