KarstadtQuelle traci po sprzedaży

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-03-2006, 00:00

Zaskakująco przebiegały poniedziałkowe notowania borykającej się z problemami finansowymi spółki KarstadtQuelle (KQ). Poinformowała ona o sprzedaży części nieruchomości. Kurs akcji największego niemieckiego operatora domów towarowych po początkowej zwyżce (2,9 proc.) poddał się następnie ostrej korekcie sięgającej ponad 6 proc.

Firma z Essen może uzyskać z tej transakcji około 4,5 mld EUR. Taką kwotę zdecydował się wydać bank Goldman Sachs, który zamierza utworzyć z KQ spółkę join venture. Niemiecki koncern ma dostać na początek 3,7 mld EUR w gotówce za nieruchomości związane z działalnością detaliczną. Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia. Według planów zarządu, miało ono zmniejszyć się na koniec ubiegłego roku do 2,8 mld EUR.

W 2004 r. KQ stracił na czysto ponad 1,63 mld EUR. W minionym roku strata netto stopniała do „zaledwie” 316 mln EUR. Spółka powstała w 1999 r. w wyniku połączenia sklepów Karstadt i firmy sprzedaży wysyłkowej Quelle. Obecny rok jest, mimo wczorajszej przeceny, pomyślny dla posiadaczy akcji. Po niecałych trzech miesiącach stopa zwrotu z tej inwestycji sięgnęła blisko 80 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu