Karty flotowe tną koszty działalności

Marta Walczak
opublikowano: 15-09-2011, 00:00

Wybór odpowiedniej karty zależy od działalności firmy i jej potrzeb. Każdy znajdzie coś dla siebie w rozbudowanych ofertach dystrybutorów.

Wyrobienie karty opłaca się też małym i średnim firmom

Wybór odpowiedniej karty zależy od działalności firmy i jej potrzeb. Każdy znajdzie coś dla siebie w rozbudowanych ofertach dystrybutorów.

Karty flotowe są dobrym rozwiązaniem bez względu na wielkość firmy. Rabaty na paliwo, z którymi często są kojarzone, to tylko część oferty. Karta paliwowa to umowna nazwa dla pakietu usług, uproszczających i przyspieszających rozliczenie kosztów transportu.

— Podstawą jest zasada: wszystko dla pojazdu, nic dla kierowcy. Dzięki temu karta zapewnia bezpieczeństwo i kontrolę wydatków związanych z pojazdami, a także zmniejsza ryzyko nadużyć ze strony kierowców — uważa Barbara Kubaj dyrektor biura DKV Euro Service Polska.

Usługi dodatkowe

Główną zaletą kart jest ograniczenie kosztów paliwa. Dodatkowe korzyści to ułatwienie spraw księgowych, planowanie tras i przejazdów, zwrot zagranicznego VAT, a także rozliczanie opłat drogowych. Trzy ostatnie cechy są domeną tzw. kart paliwowo-serwisowych, oferowanych przez niezależnych emitentów dla transportu międzynarodowego. Dystrybutorzy kart flotowych twierdzą, że wielu klientów już sobie nie wyobraża kontroli wydatków bez tego narzędzia.

— Dzięki płatności kartą przedsiębiorcy mają m.in. dostęp do wielu informacji o zakupach dokonywanych przez kierowców i to zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Umożliwia im to przygotowywanie porównań czy analiz i ułatwia kontrolę kierowców. Ponadto dzięki regularnym zestawieniom, które otrzymują, mogą sprawdzać ceny paliwa. To bardzo przydatne np. przy znacznych wahaniach cen. Często pozwala oszacować opłacalność pojedynczych zleceń, a nawet całych kontraktów — twierdzi Bartłomiej Jórczak, dyrektor ds. rozwoju UTA Polska.

Firmy, których pracownicy podróżujące za granicę doceniają ułatwienie zwrotu podatku VAT. Każda firma może odzyskać VAT od paliwa zatankowanego za granicą, pod warunkiem, że spełnia wymagane w danym kraju minimum ilościowego.

— Próba samodzielnego odzyskania podatku jest bardzo skomplikowana i wymaga bezpośrednich relacji z urzędami finansowymi w poszczególnych krajach. Międzynarodowi operatorzy kart paliwowych (np. DKV, Shell) pośredniczą w odzyskaniu podatku. Wystarczy jednorazowo wypełnić przysłane dokumenty. Zwrot jest dokonywany w jednej z faktur operatora kart paliwowych — tłumaczy Barbara Kubaj.

Głównie paliwo

Dystrybutorzy kart chcą uświadomić przedsiębiorcom, że karta flotowa, to nie tylko rabaty na paliwo. Nie można jednak zapominać, że to bardzo pożądana zaleta kart.

— Ograniczenie kosztów paliwa jest możliwe już w firmach z jednym lub dwoma pojazdami dzięki rabatom na paliwo (ale największe korzyści wyciągają z tego większe podmioty) i efektywnemu planowaniu tankowań. Wystarczy dobrze wybrać stację, by oszczędzić 7-10 proc. na paliwie. Trzeba tylko skorzystać z narzędzi na stronach internetowych operatorów kart. DKV oferuje np. bezpłatny dostęp do mapowego serwisu Nawigator DKV. Po wpisaniu trasy wyszukuje się najtańsze stacje w okolicy. Można je wyszukiwać także w określonym promieniu od drogi lub innej lokalizacji. Najtańsze pięć jest zawsze wyróżnionych znakiem top stacja. W opisie każdego punktu znajduje się aktualna cena paliwa i średnia za trzy miesiące. Ponieważ karty operatorów niezależnych dają dostęp do wszystkich liczących się marek stacji paliw w Polsce i w Europie, nie ma ryzyka, że dojazd do stacji będzie długi. W Polsce sieć obejmuje ponad 3,2 tys. stacji, a w Europie około 45 tys. — opowiada Barbara Kubaj.

Koszty obsługi kart:

DKV: Obsługa DKV Card jest bezpłatna. Dotyczy to m. in.:

- wydania lub wymiany kart

- elektronicznego raportowania i fakturowania

- korzystania z usług internetowych

- bieżącego doradztwa

Od transakcji dokonywanych na kartę pobierane są niewielkie prowizje,

których zestawienie klient otrzymuje wraz z umową.

Orlen: Opłaty za wyrobienie karty paliwowej oraz ceny produktów i usług w ofercie są ustalane indywidualnie.

Marta Walczak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Walczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Karty flotowe tną koszty działalności