Karuzela kadrowa w IT fiskusa trwa

opublikowano: 11-12-2017, 22:00

Nowym szefem IT w MF został Piotr Patroński, a pełnomocnikiem ministra finansów i rozwoju ds. informatyzacji — Przemysław Koch.

Tomasz Blicharz, powołany w październiku na dyrektora departamentu informatyzacji Ministerstwa Finansów (MF), który zastąpił na tym stanowisku Wiesława Szalę, nie zagrzał długo miejsca. „Zmiana na stanowisku dyrektora Departamentu Informatyzacji podyktowana była przyczynami osobistymi, na wniosek byłego dyrektora” — informuje biuro prasowe MF.

DOŚWIADCZONY MENEDŻER: Przemysław Koch, powołany w listopadzie na pełnomocnika ministra rozwoju i finansów ds. informatyzacji, karierę rozpoczynał w Accenture. W latach 2006-11 był związany z belgijską grupą KBC, a od 2011 r. w PKO BP pełnił stanowisko dyrektora Departamentu Rozwoju Aplikacji Transakcyjnych.
Zobacz więcej

DOŚWIADCZONY MENEDŻER: Przemysław Koch, powołany w listopadzie na pełnomocnika ministra rozwoju i finansów ds. informatyzacji, karierę rozpoczynał w Accenture. W latach 2006-11 był związany z belgijską grupą KBC, a od 2011 r. w PKO BP pełnił stanowisko dyrektora Departamentu Rozwoju Aplikacji Transakcyjnych. Fot. ARC

Desant z PKO BP

Nowym szefem IT w MF został w grudniu Piotr Patroński, któryod listopada doradzał przy Świętokrzyskiej w sprawach informatyzacji. Przez ostatnie sześć lat związany był z PKO BP, gdzie pełnił funkcję IT project managera. Wcześniej przez ok. trzy lata pracował w Kredyt Banku. Wcześniej, w listopadzie, na pełnomocnika ministra rozwoju i finansów ds. informatyzacji powołany został Przemysław Koch. Jest jednocześnie wiceprezesem Aplikacji Krytycznych — spółki powołanej, by dostarczać MF aplikacje zwiększające efektywność działania administracji skarbowej. Przez ostatnie sześć lat pracował w PKO BP na stanowisku dyrektora Departamentu Rozwoju Aplikacji Transakcyjnych, a wcześniej związany był z Kredyt Bankiem oraz towarzystwami ubezpieczeń TUiR Warta i TUnŻ Warta.

Ostatnie miesiące obfitują w zmiany w obszarze IT w Ministerstwie Finansów. Przypomnijmy, że we wrześniu z funkcjami pożegnali się Wiesław Szala, dyrektor Departamentu IT, i Ryszard Hordyński, pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów. Prezesem Aplikacji Krytycznych został Piotr Towarek, a z zarządu tej firmy odszedł Ryszard Hordyński. Departament Informatyzacji, którym kieruje obecnie Piotr Patroński, odpowiada m.in. za realizację zadań związanych z dostarczaniem usług informatycznych ministerstwu i jednostkom organizacyjnym mu podległym lub przez niego nadzorowanym.

e-Podatki czy integracja z KAS

Po wrześniowym trzęsieniu ziemi w obszarze informatyki MF dało się słyszeć głosy, że jednym z jego powodów były problemy z realizowanym w resorcie od 2013 r. projektem e-Podatki. Dodatkowo realizująca go spółka Sygnity wpadła w kłopoty finansowe oraz pokłóciła się z podwykonawcą — amerykańską firmą Fast Enterprises. „Realizacja tego kontraktu na obecnych warunkach może być w przyszłości po prostu niemożliwa, bowiem zbyt mocno obciąża ona bilans spółki” — pisał w liście do akcjonariuszy pod koniec czerwca Paweł Zdunek, delegowany wówczas do czasowego wykonywania czynności prezesa Sygnity. MF twierdzi, że monitoruje wszelkie działania mogące mieć wpływ na realizację umowy z Sygnity. „Gdyby istniało jakiekolwiek realne zagrożenie wypełnienia zobowiązań kontraktowych, MF podejmie stosowne kroki dla zapewnienia ciągłości realizacji tego projektu z firmą Sygnity, innym wykonawcą wyłonionym w ramachPrawa zamówień publicznych lub zasobami własnymi” — czytamy w odpowiedzi Pawła Cybulskiego, podsekretarza stanu w MF na interpelację w sprawie e-Podatków. Jedno ze źródeł „PB” informuje, że ruchy kadrowe są preludium do planowanej zmiany sposobu zarządzania informatyką w instytucjach podległych resortowi finansów. Po powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) nie przeprowadzono tam zmiany w obszarze IT. Według nowej koncepcji, siły IT MF i KAS mają zostać zintegrowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Karuzela kadrowa w IT fiskusa trwa