Czytasz dzięki

Kary dla akcjonariuszy Krezusa

opublikowano: 23-04-2019, 17:53

Były prezes Krezusa i dwie powiązane z nim spółki naruszyły przepisy MAR. Muszą zapłacić 2,35 mln zł kary.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zbadała przeprowadzone w zeszłym roku transakcje akcjami giełdowego Krezusa. Okazało się, że Jacek Ptaszek, jego ówczesny prezes, i powiązane z nim spółki Taleja i Karo BHZ handlowały papierami Krezusa, ale nie informowały o tym ani emitenta, ani nadzoru. Jest to naruszenie art. 19 rozporządzenia MAR, za co KNF nałożyła kary.

Ukarany: W lutym tego roku KNF nałożyła na Jacka Ptaszka 400 tys. zł kary za insider trading, a teraz drugą. Łącznie musi zapłacić milion złotych.
Zobacz więcej

Ukarany: W lutym tego roku KNF nałożyła na Jacka Ptaszka 400 tys. zł kary za insider trading, a teraz drugą. Łącznie musi zapłacić milion złotych. Fot. youtube.com-autoklub.pl

Największą, bo 1,5 mln zł ma zapłacić spółka Taleja, która w okresie od kwietnia do października zeszłego roku aż 18-krotnie handlowała akcjami giełdowej spółki i nie informowała o tym w należyty sposób. Łączna wartość tych transakcji to ponad 26,85 mln zł.

Kara nałożona na firmę Karo BHZ to 250 tys. zł. W tym przypadku również chodziło o brak informacji o kupnie i sprzedaży akcji Krezysa. Karo BHZ od marca do maja 2018 r. dokonała pięciu takich transakcji o łącznej wartości ponad 3 mln zł. Oba podmioty były powiązane z „osobą pełniącą w spółce Krezus obowiązki zarządcze”.
Tą osobą był Jacek Ptaszek, który również handlował papierami giełdowej spółki i nie powiadomił o tym KNF. W kwietniu i maju zeszłego roku dokonał pięciu takich transakcji o łącznej wartości prawie 3,8 mln zł. Nadzór nałożył na niego karę w wysokości 600 tys. zł.

KNF podkreśla, że z powodu niewykonania przez Jacka Ptaszka obowiązku notyfikacyjnego inwestorzy nie mieli aktualnych danych o dokonywanych przez niego transakcjach, a dostępne informacje wskazywały, że nie sprzedaje on ani nie kupuje papierów spółki, którą kieruje. Dane dotyczące faktycznych transakcji mogły mieć dla inwestorów istotne znaczenie.


e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAM

Polecane