Kasa dla małych firm w Świętokrzyskiem

SACH
opublikowano: 29-09-2011, 00:00

Mikro- i małe przedsiębiorstwa mają szansę na spory zastrzyk gotówki. Łącznie mogą sięgnąć po 58,5 mln zł.

Barierą w rozwoju wielu firm jest brak nowoczesnego wyposażenia oraz stosowania innowacji technologicznych i organizacyjnych. Przedsiębiorcy nie decydują się na nie, ponieważ nie mają pieniędzy. Już 3 października w Świętokrzyskiem rusza konkurs, który likwiduje tę przeszkodę. W ramach działania 1.1 „Bezpośrednie wsparcie sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego (RPO WŚ) na przedsiębiorców czeka łącznie 58,5 mln zł.

Każda mikro i mała firma może otrzymać nawet 1,5 mln zł. O dotacje mogą starać się przedsiębiorstwa, które są zarejestrowane dłużej niż 6 miesięcy. Mogą to być firmy z całego kraju, jednak ich inwestycje dotyczące konkursu muszą być realizowane na terenie województwa świętokrzyskiego. Na co można zdobyć pieniądze? Każdy rodzaj projektu musi wiązać się z rozbudową przedsiębiorstwa, wprowadzeniem nowego produktu lub usługi albo zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego.

— Szanse mają m.in. inwestycje związane z rozwojem firmy, które zakładają unowocześnienie wyposażenia i wprowadzenie innowacji. Liczyć będą się także projekty związane z zakupem wyników prac badawczo-rozwojowych lub praw własności przemysłowej. Wysoko oceniane będą projekty, które zakładają wykorzystanie zasobów gospodarczych i mineralnych województwa — mówi Stanisław Piskorek, wicedyrektor departamentu funduszy strukturalnych w świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim.

Dofinansowaniem objęte mogą być również nowe rozwiązania w zakresie ochrony środowiska, które służą poprawie wskaźników i norm. W ramach konkursu mikrofirma może dostać unijne dofinansowanie nawet do 60 proc. kosztów (wyjątkiem jest branża transportowa — 50 proc.), natomiast małe przedsiębiorstwa mogą opłacić maksymalnie połowę wydatków. Minimalna wartość dotacji to 10 tys. zł., a poziom kosztów kwalifikowalnych nie może być mniejszy niż 20 tys. zł. Co ważne — wsparcia nie mogą dostać firmy, którym minęły okresy dostosowawcze związane z wdrożeniem i zgodnością z unijnymi dyrektywami. Wnioski w konkursie można składać do 18 listopada. Listę zwycięskich projektów powinniśmy poznać najpóźniej 18 lutego.

1,5

mln zł Nawet tyle może otrzymać mała i mikrofirma w województwie świętokrzyskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SACH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu