Kashkari: Fed nie będzie przejmował się długiem USA

opublikowano: 13-04-2018, 07:03
aktualizacja: 13-04-2018, 07:05

Neel Kashkari, szef Fed w Minneapolis postanowił rozwiać nadzieję rządu USA, że bank centralny utrzyma niskie stopy i pomoże w ten sposób sfinansować rosnące wydatki zwiększając dług kraju.

Decydując o poziomie stóp Fed nie będzie brał pod uwagę poziomu zadłużenia USA, ogłosił Kashkari.

Zobacz więcej

Neel Kashkari

Bloomberg

- Jak rząd się finansuje i jak dużo wydaje, a także na co wydaje, nie jest częścią naszych rozważań – oświadczył szef Fed w Minneapolis. – Nie będziemy trzymać stóp procentowych nisko aby ułatwić jego pracę – dodał.

W USA rosną wydatki rządu i stopy procentowe banku centralnego. W marcu Fed podwyższył główną stopę o 25 pkt. bazowych do 1,50-1,75 proc. W tym samym czasie zadłużenie USA wzrosło do 21,1 bln USD.

- Sytuacja fiskalna jest bardzo ważna dla naszego kraju. Musimy dokonać trudnych wyborów, ale jak dotąd nie dokonaliśmy ich – powiedział Kashkari, który w tym roku nie głosuje w sprawie zmian stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu