Katar zbuduje wyspę pływających hoteli (WIDEO)

opublikowano: 27-05-2013, 21:03

Katar zaprezentował plany budowy wyspy u wybrzeży Doha, na której w pływających hotelach mieszkać mają kibice, których rzesze oczekiwane są w związku z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2022 r. informuje Reuters.

Koszt projektu to bagatela… 5,5 mld USD.

Plany Wyspy Oryx zostały przedstawione przez katarskiego dewelopera, firmę Barwa. Jest ona w części własnością katarskiego funduszu majątkowego. Projekt obejmuje m.in.  luksusowe wille, park wodny oraz pięć  pływających hoteli w formie statków wycieczkowych.

„Hotele będą w stanie gościć około 25 tys. fanów piłki nożnej” – powiedział Abdulla al-Subaie, dyrektor generalny Barwa. Wyjaśnił, że biorąc pod uwagę, że zapotrzebowanie na miejsca noclegowe będzie miało czasowy charakter, zdecydowano się na tego typu rozwiązanie, gdyż statki mogą być zadokowane przez tydzień, dwa tygodnie. Mogą być zmobilizowane i zdemobilizowane w bardzo krótkim czasie, a to oznacza spore oszczędności w porównaniu z wybudowaną infrastrukturą, która mogłaby świecić po Mundialu pustkami.

Subaie poinformował również, że jego firma zgodziła się sprzedać na rzecz Qatar's 2022 Supreme Committee milion metrów kwadratowych terenu pod budowę stadionu Lusail, na którym ma się odbyć mecz finałowy turnieju. Do tej pory nie uzgodniono jednak ceny.

Barwa jest największym w rejonie Zatoki Perskiej deweloperem, który znajduje się w publicznym obrocie. Posiada nieruchomości m.in. we Francji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii i koncentruje się na budynkach biurowych, szpitalach i rezydencjach.

Katar, który jest największym na świecie producentem gazu ziemnego zagwarantował 40 proc. wpływów budżetowych na projekty infrastrukturalne do 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Katar zbuduje wyspę pływających hoteli (WIDEO)