Katarzyna Niezgoda bez absolutorium

Dawid Tokarz
opublikowano: 06-05-2009, 00:00

To już potwierdzone.

Wiceprezes Pekao płaci za zlecenia dla spółki związanej z jej partnerem

To już potwierdzone.

Katarzyna Niezgoda została

odwołana za konflikt

interesów. A konkretniej

— aferę "Kammelgate",

ujawnioną przez "PB".

Kwietniowa strata fotela wiceprezesa drugiego największego banku w kraju nie była końcem problemów Katarzyny Niezgody. Wczoraj walne zgromadzenie Pekao dużą większością głosów postanowiło nie udzielić jej absolutorium za 2008 r. Przychyliło się tym samym do wniosku zarządu i rady nadzorczej banku.

— Audyt wewnętrzny wykazał nienależyte wykonywanie obowiązków przez panią Niezgodę, co przejawiało się w nieuzasadnionych wydatkach banku na działalność szkoleniową i w braku nadzoru nad tą działalnością. Pani wiceprezes pozostawała też w konflikcie interesów, o którym nie poinformowała rady nadzorczej — tłumaczył na wczorajszym walnym powody wniosku o nieudzielenie absolutorium Jan Krzysztof Bielecki, prezes Pekao.

Spółka Kammela

Tym samym potwierdza się to, o czym informowaliśmy, że nagłe przerwanie błyskotliwej kariery kobiety uznawanej w różnych rankingach za najlepszego dyrektora personalnego w kraju i jedną z najbardziej wpływowych Polek ma związek z ujawnioną przez "PB" aferą, która doczekała się już miana "Kammelgate".

Chodzi o zlecenia na usługi szkoleniowe i indywidualny coaching, jakie wiceprezes Pekao, nadzorująca pion zasobów ludzkich, kierowała do spółki Sparrow, związanej z jej życiowym partnerem, znanym prezenterem telewizyjnym Tomaszem Kammelem.

Sparrow to mało znana firma, którą w 2001 r. założyli Kammel (objął 10 proc. udziałów) i jego bliska znajoma Ewa Wróbel (90 proc.). Spółka zajmuje się reprezentowaniem gwiazd, organizowaniem konferencji i — przede wszystkim — usługami szkoleniowymi.

Banki Niezgody

Przez cztery pierwsze lata działalności Sparrow osiągała roczne przychody rzędu 1-2 mln zł. Aż do 2005 r., kiedy to wzrosły one skokowo do 5,5 mln zł. Wtedy właśnie wśród głównych odbiorców usług spółki na pierwszym miejscu pojawił się Bank BPH. Taki sam status miał w latach 2006 i 2007, kiedy przychody Sparrow sięgnęły 9,2 mln zł. Wiceprezesem Banku BPH, odpowiedzialnym za szkolenia, była wtedy Katarzyna Niezgoda, od 2004 r. partnerka Tomasza Kammela.

W 2008 r. głównym klientem Sparrow był już Pekao, do którego w wyniku fuzji w grudniu 2007 r. trafiła Katarzyna Niezgoda. Z naszych informacji wynika, że przed jej przyjściem bank w ogóle nie korzystał z usług Sparrow. Potem jednak spółka ta stała się (nie uwzględniając prostych szkoleń informatycznych) największym dostawcą szkoleń dla banku (tylko w 2008 r. Pekao przelało na jej rachunki prawie 10 mln zł).

Głowa w piasku

Od września 2007 r. Tomasz Kammel nie był już udziałowcem Sparrow. Jak ustaliliśmy jednak: udziały sprzedał swojemu przyjacielowi, a poza tym cały czas pracuje dla Sparrow, a spółka dla nie- go (w firmie jest zatrudniona m.in. jego asystentka). Znany prezenter nie chciał z nami rozmawiać. A próby bezpośredniego kontaktu (telefon, SMS) z Katarzyną Niezgodą do dziś pozostają nieskuteczne. Choć kulisy ujawnionej przez "PB" afery długi czas nie schodziły z nagłówków popularnych portali, kolorowej i poważnej prasy, nikomu nie udało się dowiedzieć, co była wiceprezes Pekao ma w tej sprawie do powiedzenia.

Dawid Tokarz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu