Katowice szykują falę przetargów

PAP, MBE
opublikowano: 02-02-2011, 13:43

Na przetargach, które zamierzają ogłosi wkrótce Katowice będzie można zarobić kilkaset milionów złotych.

Stolica Śląska już w tym miesiącu ogłosi przetargi  na wykonawców inwestycji, będących częścią projektu „Przemiana Katowic”. Będą dotyczyć m.in. budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego i sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR). Te projekty wraz z budową układu komunikacyjnego wokół obiektów i nowej siedziby Muzeum Śląskiego, pochłoną ponad 700 mln zł. Połowa z nich zostanie sfinansowana z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Piotr Uszok, prezydent miasta zapowiedział, że wybór wykonawców nastąpi najpóźniej latem tego roku.

 Elementem projektu
Elementem projektu "Przemiana Katowic" jest też budowa nowego dworca.
None
None

Miasto planuje też zaciągnąć kolejny kredyt z EBI. Na największe inwestycje chce pożyczyć w sumie 500 mln zł. Oznacza to wzrost poziomu zadłużenia do 48 proc. dochodów. Miasto podpisało już pierwszą umowę z EBI, na kwotę ok. 140 mln zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację budynku przy ul. Młyńskiej 1 (dawny Dom Prasy), remont sali teatralnej i elewacji katowickiego Pałacu Młodzieży oraz budowę domu kultury w dzielnicy Dąb.

Druga umowa kredytowa z EBI ma dotyczyć trzech inwestycji, na których wykonawców przetargi mają być ogłoszone w lutym (centrum kongresowe za ponad 300 mln zł, sala NOSPR za ok. 265 mln zł i części układu drogowego w tym rejonie za ok. 100 mln zł). Trzecia część kredytu ma dotyczyć inwestycji planowanych między katowickim rondem i rynkiem, w ścisłym centrum miasta. W tym roku mają ruszyć pierwsze prace związane ze zmianą położenia linii tramwajowych na tym odcinku. Wkrótce będą też ogłoszone przetargi na budowę wschodniego i zachodniego węzła dworca PKP, za blisko 30 mln zł.

W kolejnych latach ma również ruszyć realizacja projektu modernizacji sieci tramwajowej w Katowicach i innych miastach aglomeracji (za ok. 700 mln zł), a także budowa centrów przesiadkowych na obrzeżach miasta, wraz z parkingami. Obecnie kończy się projektowanie pierwszego z nich, w dzielnicy Zawodzie.

Prezydent Uszok chciałby także jeszcze w obecnej kadencji samorządu ruszyć z procedurą konkursową dotyczącą budowy Teatru Wielkiego Opery i Baletu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, MBE

Polecane