Katowicka strefa uczy inżynierów współpracy

opublikowano: 17-10-2017, 22:00

Coraz więcej firm chce przyjmować studentów na staże. Dzięki temu kwitnie pierwszy w Polsce program dualnego kształcenia wyższego.

W ubiegłym roku ruszył projekt dualnego kształcenia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. 28 studentów przez sześć miesięcy chodziło na uczelnię, a pozostałe sześć pracowało w firmach. W tym czasie dostawali stypendium (488 zł brutto) lub wynagrodzenie (2184 zł brutto), którychkoszt pokrywali przedsiębiorcy.

DOBRE SKOJARZENIA:
DOBRE SKOJARZENIA:
W przyszłości praca będzie przywilejem, a nie obowiązkiem, a rozwiązania dziś testowane w Finlandii czy Kanadzie zmienią społeczeństwo. To jakość kadr będzie przyciągać inwestorów i decydować o potencjale rozwojowym regionu. Chciałabym, by Śląsk był kojarzony ze strefą kompetencji — mówi prof. Barbara Piontek, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
RAFAŁ KLIMKIEWICZ/EDYTOR

— W tym roku do programu dołączyło 30 studentów pierwszego roku. Zgłasza się coraz więcej firm chętnych, by przyjąć studentów na staże. W trakcie pilotażu okazało się, że przydałyby się szkolenia z kompetencji miękkich, jak współpraca, zarządzanie czasem itd. Dlatego zakładamy Klub Innowatora, który zorganizuje m.in. spotkania z ludźmi sukcesu. Ważnym celem będzie też kształtowanie postaw etyczno-moralnych studentów — mówi Barbara Piontek, lider projektu Klub Innowatora, zastępca prezesa KSSE.

Partnerami Klubu Innowatora są Politechnika Śląska i Klaster Silesia Automotive & Advance Manufacturing zrzeszający 57 firm, 11 jednostek naukowych i trzy instytucje otoczenia biznesu. W przyszłym roku ruszą studia dualne na wydziale Organizacji i Zarządzania (kierunek logistyka). KSSE ma ambicje, by projekty dualnego kształcenia wprowadzać także w innych miejscach w kraju.

— Chcemy rozpocząć projekt w obszarze górniczo-hutniczym i szkolić kadry dla firmy Guardian Glass. Złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Edukacji Narodowej i spodziewamysię decyzji w przyszłym tygodniu — mówi Barbara Piontek.

Amerykański producent szkła zainwestuje 200 mln EUR w drugą hutę w Częstochowie i zatrudni 90 osób. To jedno z zezwoleń wydanych przez katowicką strefę w pierwszym półroczu. W całym roku KSSE wyda około 40 zezwoleń, w których firmy zadeklarują ponad 3 mld zł inwestycji i co najmniej 1,4 tys. miejsc pracy. To będzie rekordowy rok pod względem nakładów. W ubiegłym było 29 zezwoleń i deklaracje na ponad 1,9 mld zł, a w dotychczas rekordowym 2014 r. — 58 zezwoleń i 2,5 mld zł nakładów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane