Kazachstan zainicjował wojnę na wschodzie

MWIE
opublikowano: 13-02-2014, 00:00

W trzy lata od założenia unii celnej między Rosją, Białorusią a Kazachstanem ostatni z krajów wypowiedział pozostałym wojnę walutową.

W tym tygodniu była republika sowiecka zdewaluowała własną walutę tenge o 19 proc. Tłumaczy, że zmusiło ją do tego osłabienie rubla, który ucierpiał na trwającej od kilku miesięcy przecenie walut gospodarek emerging markets.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

— Dewaluacja ma zapewne na celu pomoc dosyć małemu krajowemu sektorowi przemysłowemu w odzyskaniu konkurencyjności wobec innych gospodarek wschodzących, a w szczególności Rosji — komentowała Tatiana Orłowa, ekonomistka Royal Bank of Scotland na obszar Wspólnoty Niepodległych Państw.

To niejedyna rewolucja w środkowoazjatyckim kraju. Nursułtan Nazarbajew, dożywotni prezydent Kazachstanu, rozważa zmianę nazwy na Kazak Yeli, czyli Kraj Kazachów. Od początku 2013 r. rubel osłabił się do dolara o 15 proc. W tym czasie złoty umocnił się do 4,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy