Każdy z nas ma ćwierć hektara

MM
opublikowano: 25-04-2007, 00:00

Żeby przemysł meblowy mógł nadal się rozwijać potrzebna jest ciężka praca leśników.

Żeby przemysł meblowy mógł nadal się rozwijać potrzebna jest ciężka praca leśników.

Przemysł meblowy to obecnie jedna z najlepiej rozwijających się branży polskiej gospodarki i nasz wielki eksporter. W zeszłym roku nasze fabryki opuściło 15, 4 proc. więcej mebli niż rok wcześniej.

Ale więcej mebli to także więcej drewna, które jest potrzebne do ich produkcji. W 1995 r. z samych Lasów Państwowych pozyskano 18 milionów metrów sześciennych, dziesięć lat później już aż 28 mln metrów sześciennych. W tym roku planuje się w Lasach Państwowych wycięcie około 31 mln metrów sześciennych. Jeśli założymy, że średnio na jednym hektarze mamy około 230 metrów sześciennych drewna, to w dużym uproszczeniu, którego nie zaakceptuje żaden poważny leśnik, oznaczałoby to wycięcie około 130 tys. hektarów lasu, czyli sześć Tatrzańskich Parków Narodowych.

Mimo to, lasów w Polsce nie ubywa.

— Z każdym rokiem przybywa lasów i drewna, mimo że przemysł drzewny prężnie się rozwija — zapewnia prof. Kazimierz Rykowski, kierownik Zakładu Ekologii Lasu i Łowiectwa Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Lasów jest coraz więcej, ponieważ Polska jest intensywnie zalesiana. Pod względem tempa przyrostu lasów nasz kraj zajmuje drugie miejsce w Europie (pierwsza jest Francja). W znacznej mierze jest to możliwe dzięki hojnym dopłatom bezpośrednim z Unii Europejskiej.

Dzisiaj lasy zajmują 28,8 proc. powierzchni Polski, co daje nam czwarte miejsce wśród 15 krajów europejskich o podobnych warunkach naturalnych (po Francji, Niemczech i Ukrainie). W czołówce Europy są kraje północne — Szwecja i Finlandia.

Gdyby wszyscy Polacy podzielili się między sobą lasami, każdy z nich mógłby zbudować sobie szałas we własnej zalesionej ćwiartce hektara. Całkiem nieźle, ale na przeciętnego Europejczyka przypada jedna trzecia hektara, a na przeciętnego mieszkańca kuli ziemskiej prawie dwie trzecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu