Kazimierz Dolny: pierwsze polskie smart city

Partnerem publikacje jest: T-mobile
opublikowano: 12-06-2018, 22:00

Urokliwe miasto nad Wisłą dzięki technologiom od T-Mobile lepiej zadba o mieszkańców i turystów

Najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalają już dzisiaj stworzyć kompleksową sieć wsparcia dla mieszkańców i odwiedzających Kazimierz, nie tylko ułatwiającą życie, ale też maksymalizującą wykorzystanie zasobów. I miasto zamierza z tych możliwości skorzystać.

Dwa dni temu Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza
Dolnego, i Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska, podpisali porozumienie,
którego efektem będzie przekształcenie miasta w najbardziej zaawansowaną
technologicznie miejscowość w Polsce.
Wyświetl galerię [1/2]

KROK DO SMART CITY:

Dwa dni temu Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego, i Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska, podpisali porozumienie, którego efektem będzie przekształcenie miasta w najbardziej zaawansowaną technologicznie miejscowość w Polsce. Fot. Bloomberg

Smart city w 12 miesięcy

Rozwój technologii i bliska perspektywa standardu 5G otworzyły przed operatorami zupełnie nowe możliwości. T-Mobile stawia na przyszłościowe rozwiązania i będzie z nich korzystał realizując pierwszy w Polsce kompleksowy projekt smart city. W poniedziałek 11 czerwca Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska, i Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego, podpisali porozumienie, które jest pierwszym krokiem ku zbudowaniu najbardziej zaawansowanego technologicznie miasta w Polsce. System smart city ma działać w Kazimierzu już w przyszłym roku.

— Mamy wiedzę i kompetencje, aby być partnerem samorządów i oferować im kompleksowe rozwiązania z zakresu smart city. Do realizacji pierwszego takiego projektu zaprosiliśmy Kazimierz Dolny, jedno z najbardziej znanych i atrakcyjnych turystycznie miast w Polsce. Już w przyszłym roku zaoferujemy miastu, jego mieszkańcom i odwiedzającymi go turystom 12 usług z zakresu smart city, na które złoży się blisko 700 instalacji — powiedział Andreas Maierhofer.

Realizacja będzie najbardziej zawansowanym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Korzystający z infrastruktury telekomunikacyjnej system smart city ma na celu poprawę jakości usług komunalnych, a także wspieranie lokalnej administracji w zarządzaniu miastem i w komunikacji z mieszkańcami. Ma też pomóc w radzeniu sobie z wyzwaniami wynikającymi ze wzmożonego ruchu turystycznego.

Dla mieszkańców i turystów

— Kazimierz Dolny to 4 tys. mieszkańców i ponad milion turystów odwiedzających nasze miasto każdego roku. Dzięki współpracy z T-Mobile uzyskamy narzędzia, które pozwolą na lepsze zarzadzanie miastem, podniosą jakość życia mieszkańców, przyniosą ułatwienia dla turystów, a także pozwolą na oszczędności w budżecie. Jest dla mnie powodem do dumy, że nasze miasto nie tracąc swojego spójnego, historycznego wyglądu, wykona skok w przyszłość, stając się jednym z liderów innowacji w Polsce — powiedział Andrzej Pisula.

Przypominał, jak w momencie szczytu turystycznego utrudnione jest poruszanie się po mieście, które korkuje się do granic możliwości w bardzo krótkim czasie, m.in. z powodu trudnej dostępności miejsc parkingowych.Współpraca z T-Mobile pozwoli zarządzać wolnymi miejscami parkingowymi, przesyłając w czasie rzeczywistym komunikaty o ich lokalizacji, co wielokrotnie ograniczy ruch. Aby jeszcze zminimalizować możliwość korkowania miasta, umożliwiając równocześnie łatwy i szybki transport, utworzony zostanie system rowerów miejskich, uzupełniony o stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

W zgodzie z tradycją

Kazimierz Dolny jest jednym z najpopularniejszych turystycznie miejsc w Polsce, które przyciąga turystów przede wszystkim fantastyczną architekturą i wspaniałymi widokami. To oznacza również, że realizowany projekt na każdym etapie będzie konsultowany z konserwatorem zabytków, bo jak przypomniał burmistrz Andrzej Pisula, Kazimierz Dolny jest pomnikiem historii i każda ingerencja w jego tkankę musi spełniać wiele wymogów i wpisywać się w kontekst. Oprócz większego wpływu na zarządzanie miastem i przekazywania danych o natężeniu ruchu, system smart city wpłynie także na sterowanie latarniami miejskimi. Poprawi ich wydajność i wpłynie na intensywność świecenia, zależnie od natężenia ruchu. Umożliwi to duże oszczędności i pomoże uzyskać efekt tzw. łuny nocy, z którego słyną turystyczne miasteczka. System będzie też zawierał stacje sprawdzające stan powietrza oraz kamery monitoringu miejskiego, uzupełnione o tablice informacyjne, przystanki i ławki miejskie, na których będzie można się podłączyć do prądu. Cały Kazimierz Dolny ma też być objęty wysoko wydajną siecią WiFi.

Dodatkowo projekt zakłada, że z systemem smart city zostanie zintegrowana aplikacja miejska, która ułatwi korzystanie z atrakcji turystycznych i zastosowanych rozwiązań. Ponadto powstanie panel administracyjny dla władz lokalnych, integrujący informacje statystyczne z działania poszczególnych rozwiązań. T-Mobile wykona również liczne analizy z zakresu big data, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji związanych z inwestycjami i promocją miasta.

— Projekt smart city w Kazimierzu Dolnym to pokaz możliwości technologicznych i organizacyjnych T-Mobile. Chcemy w ten sposób wysłać jasny sygnał do włodarzy miast w całej Polsce, że mają w nas partnera, z którym mogą budować przyszłość swoich społeczności — powiedział Andreas Maierhofer.

Realizacja inwestycji w Kazimierzu Dolnym rozpocznie się jeszcze w 2018 r., tak aby jak najszybciej przygotować większość planowanych rozwiązań. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pełen zakres usług będzie testowany i komercjalizowany od początku 2019 r.

 

Tak Kazimierz Dolny stanie się smart

Smart City to miasto, które wykorzystuje technologie informatyczne w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej i jej komponentów składowych, a także do podniesienia świadomości mieszkańców. Przy czym wdrażanie systemu nie jest celem samym w sobie, tylko przede wszystkim inwestycją w rozwój kapitału ludzkiego i społecznego, umożliwiającą zrównoważony rozwój gospodarczy i wysoką jakość życia, wpierającą mądre gospodarowanie zasobami naturalnymi i partycypację obywatelską. W ramach zawartego porozumienia T-Mobile będzie w Kazimierzu Dolnym rozwijał projekty z zakresu:

  • inteligentnego oświetlenia ulicznego, parkingów, przystanków autobusowych, totemów i ławek miejskich — ponad 500 instalacji
  • monitoringu miejskiego — ponad 40 kamer
  • miejskich rowerów i pojazdów elektrycznych — ponad 60 rowerów i pojazdów
  • ładowania pojazdów elektrycznych — 3 stacje
  • sieci Wi-Fi hot spot — ponad 40 punktów
  • monitoringu jakości powietrza — 2 stacje monitoringu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Partnerem publikacje jest: T-mobile

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Kazimierz Dolny: pierwsze polskie smart city