KE nie miesza się w spór o mięso

PAP
opublikowano: 24-11-2005, 00:00

Komisja Europejska (KE) deklaruje gotowość do pomocy, ale na razie nie zamierza włączyć się w rozwiązanie sporu w związku z rosyjskim zakazem importu polskiego mięsa i produktów roślinnych.

— Problem zakazu eksportu należy rozwiązać przede wszystkim poprzez rozmowy dwustronne, w tym przypadku między Rosją a państwem eksportującym, czyli Polską — mówi Paul Van Geldorp, przedstawiciel KE.

Komisja Europejska dostała list od władz rosyjskich, które oświadczyły, że problem dotyczy wyłącznie Polski i Rosji.

— To kompetentne polskie służby ponoszą obowiązek przekonania rosyjskich służb co do wiarygodności certyfikatów — dodał Paul Van Geldorp.

Takie stanowisko oburzyło polskich eurodeputowanych.

— Nie można sprowadzać sprawy do poziomu technicznego. Mamy wrażenie, że ta retorsja ma charakter dyskryminacji politycznej — oświadczył Janusz Wojciechowski z PSL.

— Komisja Europejska może odegrać pewną rolę, jeśli Polska się o to zwróci. Musimy mieć jednak pełną dokumentację techniczną — odpowiada Van Geldorp.

Zaznaczył, że jeśli UE ma się włączyć w rozwiązanie sporu, zgodę musi wyrazić Rosja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KE nie miesza się w spór o mięso