KE: Proces ratyfikacji konstytucji musi trwać dalej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-05-2005, 15:12

Według Komisji Europejskiej, w przypadku odrzucenia konstytucji UE przez jakiś kraj członkowski, proces ratyfikacji powinien być kontynuowany w pozostałych. Według sondaży, wiele wskazuje na to, że w organizowanym w niedzielę 29 maja referendum, Francuzi odrzucą przyjęcie konstytucji europejskiej. Podobnie Holendrzy 1 czerwca.

Według Komisji Europejskiej, w przypadku odrzucenia konstytucji UE przez jakiś kraj członkowski, proces ratyfikacji powinien być kontynuowany w pozostałych. Według sondaży, wiele wskazuje na to, że w organizowanym w niedzielę 29 maja referendum, Francuzi odrzucą przyjęcie konstytucji europejskiej. Podobnie Holendrzy 1 czerwca.

"W przypadku +nie+ w jakimś kraju, musimy kontynuować proces ratyfikacji. Musimy poznać stanowisko każdego kraju, czy jest za, czy przeciw" - powiedział w piątek Mikołaj Dowgielewicz, rzecznik komisarz odpowiedzialnej za sprawy instytucjonalne i łączność, Margot Wallstroem.

Dowgielewicz przypomniał na konferencji prasowej w Brukseli, że dotychczas już dziewięć krajów UE ratyfikowało konstytucję. Jego zdaniem "te 9 krajów zamieszkanych przez 220 mln osób będzie naciskać na pozostałe, by kontynuować proces ratyfikacji". Nie chciał komentować wypowiedzi premiera kierującego pracami UE Luksemburga Jean-Claude'a Junckera, który uważa, że trzeba kontynuować proces ratyfikacji, by na koniec kraje, które były przeciw, ponownie się wypowiedziały.

O tym, czy proces ratyfikacji będzie kontynuowany po ewentualnym francuskim i holenderskim "nie" zdecydują przywódcy państw UE na szczycie 16 i 17 czerwca w Brukseli.

Z prawnego punktu widzenia, odrzucenie konstytucji nawet tylko przez jeden kraj powoduje, że nie może on mógł wejść w życie w całej UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane