KE przedstawiła propozycję dopłat dla rolników

POLIGRAFIA SPÓŁKA AKCYJNA
16-04-2002, 16:37

BRUKSELA (Reuters) - Komisja Europejska (KE) przedstawiła we wtorek 12 państwom kandydującym do Unii Europejskiej (UE) swoje stanowisko negocjacyjne w kwestii rolnictwa. Zdaniem dyplomatów, Unia poczyniła duży krok w negocjacjach.

Według rzecznika Komisji, propozycja zawiera ofertę 10-letniego okresu stopniowego zwiększania dopłat bezpośrednich dla rolników z krajów kandydujących.

W pierwszym roku rolnicy z nowo przyjętych państw otrzymaliby 25 procent wartości dopłat przyznanych rolnikom z obecnych państw członkowskich.

Komisja ujawniła swoje zamiary już w styczniu. Spowodowało to falę krytyki ze strony większości kandydatów z Europy Wschodniej.

Jednak niektóre państwa członkowskie wyraziły opinię, że propozycja ta była zbyt chojna, potwierdzając tym samym poglądy wielu dyplomatów, że negocjacje dotyczące sektora rolniczego będą należały do najtrudniejszych.

"Nasza propozycja jest zbalansowana. Więcej środków przeznaczyliśmy na rozwój sektora rolniczego, a mniej na dopłaty bezpośrednie" - powiedział rzecznik KE ds. rolnictwa, Gregor Kreuzhuber.

Unia podała, że w tym roku chce zakończyć negocjacje z 10 państwami kandydującymi, czyli Polską, Czechami, Węgrami, Słowacją, Słowenią, Łotwą, Litwą, Estonią, Cyprem i Maltą. Bułgaria i Rumunia mają nadzieję wejść do Wspólnoty nieco później.

REFORMY ROLNICZE

Komisja uważa, że przyznanie rolnikom państw nowo przyjętych takich samych dopłat co rolnikom obecnych państw członkowskich zaszkodziłoby procesowi gruntownej reformy często mało efektywnych sektorów rolniczych państw kandydujących.

Wcielenie polskiego sektora rolniczego jest postrzegane za najbardziej kosztowne dla Unii. Polska ma dwa miliony gospodarstw rolnych wobec prawie siedmiu milionów w całej Wspólnocie.

Państwa członkowskie UE, które otrzymały propozycję Komisji w poniedziałek, mają czas do końca lipca na wprowadzenie poprawek zanim przedstawiona zostanie ostateczna propozycja.

"Nie uważam, żeby wiele się do lipca zmieniło. Jeżeli niektóre z naszych żądań zostaną przyjęte, stanie się to prawdopodobnie w ostatniej fazie negocjacji" - powiedział jeden z polskich dyplomatów.

Komisja twierdzi, że kandydaci powinni bardziej skupić się na poziomie funduszy przeznaczonych przez Unię na rozwój sektora rolniczego, niż na kwestii dopłat. Fundusze te obejmują m.in. pensję dla rolników oraz fundusze na utrzymanie gospodarstw i infrastrukturę.

Unia już pomaga kandydatom w ramach programu Sapard, na który przeznacza 529 milionów dolarów rocznie. Fundusze z tego programu są przeznaczone na przygotowanie sektora rolniczego państw kandydujących do przyjęcia Wspólnej Polityki Rolnej UE.

Komisja podała, że zatwierdziła programy Sapard dla Czech i Słowacji, warte odpowiednio 22,4 miliona euro i 18,6 miliona euro.

Polska pozostaje jednym z ostatnich państw kandydujących, które nie mają jeszcze jasno określonego progamu Sapard.

Rozpoczęcie programu, wartego w Polsce 172 miliony euro rocznie, jest opóźniane problemami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), która ma zarządzać środkami z funduszu. Kreuzhuber uważa, że program Sapard w Polsce zostanie uzgodniony w przeciągu miesiąca.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POLIGRAFIA SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KE przedstawiła propozycję dopłat dla rolników