KE walczy z migracją śmieci

DI
opublikowano: 12-07-2013, 00:00

Komisja Europejska zajęła się zwalczaniem nielegalnego przemieszczania odpadów, które powoduje szkody dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

Zaproponowała zaostrzenie przepisów dotyczących krajowych inspekcji przemieszczania odpadów.Podejrzewa się, że około 25 proc. odpadów wysyłanych z UE do krajów rozwijających się w Afryce i w Azji jest niezgodnych z przepisami międzynarodowymi. Po przybyciu do kraju przeznaczenia odpady takie często są składowane na wysypiskach lub zarządza się nimi w nieodpowiedni sposób.

KE zaproponowała więc inspekcje oparte na analizie ryzyka, przeprowadzane regularnie przez państwa członkowskie przy większej współpracy między organami, jak również lepsze szkolenia inspektorów.

— Czas, aby wprowadzić bardziej rygorystyczne inspekcje we wszystkich państwach członkowskich — to najlepszy sposób na powstrzymanie nieuczciwych eksporterów przed wykorzystywaniem systemu — mówi Janez Potoc˘nik, komisarz ds. środowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu