KE: Włochy naruszyły reguły paktu stabilizacji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-06-2005, 16:57

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek oficjalnie, że Włochy przekroczyły w latach 2003 i 2004 dozwolony limit deficytu budżetowego, co daje unijnym ministrom finansów możliwość nałożenia sankcji na ten kraj.

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek oficjalnie, że Włochy przekroczyły w latach 2003 i 2004 dozwolony limit deficytu budżetowego, co daje unijnym ministrom finansów możliwość nałożenia sankcji na ten kraj.

Komisja zaaprobowała raport unijnego komisarza do spraw gospodarczych i walutowych Joaquina Almunii, według którego deficyt włoskich finansów publicznych wynosił w latach 2003 i 2004 3,1 procent produktu krajowego brutto, a zjawisko to nie było ani wyjątkowe, ani przejściowe.

Wiążący państwa strefy euro pakt stabilności i wzrostu nakazuje im utrzymywać deficyt budżetowy na poziomie poniżej 3 procent PKB. Przekroczenie tego wskaźnika grozi w teorii dotkliwymi karami finansowymi. Jednak podobne do Włoch kłopoty ma kilka innych państw strefy euro, z Niemcami i Francją na czele, i dlatego w marcu postanowienia paktu stabilności "rozwodniono". Obecnie można zrezygnować z sankcji, jeśli przyczyną deficytu były uzasadnione wydatki na prorozwojową restrukturyzację gospodarki.

Komisja Europejska spodziewa się, że deficyt włoskich finansów publicznych sięgnie w tym roku 4 procent i wzrośnie o dodatkowy punkt procentowy w roku 2006.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu