KE wszczęła dwa dochodzenia ws. IBM

DI, PAP
26-07-2010, 19:36

Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek wszczęcie dwóch dochodzeń ws. koncernu IBM. KE podejrzewa, że  spółka nadużywa dominującej pozycji na rynku serwerów.

IBM uznał oba dochodzenia za "bezzasadne".

"Komisja Europejska postanowiła wszcząć formalne dochodzenia antytrustowe przeciwko IBM Corporation w dwóch różnych sprawach o domniemane złamanie zasad UE poprzez nadużycie dominującej pozycji na rynku" - napisała Komisja w komunikacie.

"Te dwie sprawy - dodaje KE - mają związek z zachowaniem IBM na rynku serwerów centralnych", którego wartość na całym świecie szacuje się na 8,5 mld euro, w tym 3 mld w unijnej przestrzeni gospodarczej.

Pierwsze śledztwo wszczęto po skargach na IBM złożonych przez amerykańską firmę T3 w 2009 r. i francuską Turbo Hercules w 2010 r. Zarzucały one IBM, że wiąże udostępnienie materiałów dla serwerów centralnych z wykorzystaniem w nich jego systemu eksploatacyjnego.

Drugie śledztwo zostało natomiast wszczęte z własnej inicjatywy Komisji, która podejrzewa IBM o "dyskryminacyjne postępowanie" względem rywali oferujących usługi konserwacji serwerów centralnych poprzez "ograniczanie lub opóźnianie dostępu do części wymiennych, których dostawcą jest IBM".

IBM uznał śledztwa KE za "bezzasadne", gdyż "jeszcze niedawno eksperci zaawansowanych technologii i rywale IBM głosili śmierć rynku serwerów centralnych" i "wiele firm go porzucało lub rozwijało alternatywy".

Natomiast IBM postanowiła "zainwestować miliardy dolarów" w tę technologię, by "zapewnić jej bezprecedensową szybkość, niezawodność i pewność". "Dziś rynek serwerów centralnych jest małą niszą w wysoce konkurencyjnym pejzażu serwerów" - pisze IBM, zarzucając "niektórym rywalom, którzy nie byli w stanie wywalczyć sobie miejsca na tym rynku poprzez inwestycje", chęć zdobycia go poprzez regulacje.

"Oskarżenia Turbo Herculesa i T3 przeciwko IBM są inspirowane przez część największych rywali IMB pod przewodnictwem Microsoftu,(...) pragnących narzucić ograniczenia na serwery centralne IBM bez konieczności znacznych inwestycji, które IBM czyni i będzie nadal czynić" - napisał koncern.

Serwery centralne są to bardzo wydajne komputery używane przez wielkie firmy i instytucje rządowe do przechowywania i przetwarzania najważniejszych danych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / IT&Internet / KE wszczęła dwa dochodzenia ws. IBM