Kelner musi wydać paragon

opublikowano: 18-07-2017, 22:00

Wydanie paragonu jest obowiązkiem kelnera, nie zależy od jego prośby i tego, czy podejdzie on go odebrać — przypomina Ministerstwo Finansów (MF).

Resort w specjalnym komunikacie apeluje do podatników z branży gastronomicznej i ich pracowników o ewidencjonowanie transakcji na kasach fiskalnych. MF ostrzega, że wręczanie zwykłych rachunków kelnerskich bez kasowej rejestracji usługi jest niezgodne z przepisami i może rodzić negatywne konsekwencje dla właściciela restauracji, kierownika zmiany i kelnera.

Resort zwraca uwagę, że sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej lub niewydanie paragonu ją dokumentującego wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową. Mandat może wynieść od 200 zł do 4 tys. zł. Ministerstwo Finansów ostrzega przy tym, że branża gastronomiczna jest zidentyfikowana przez organy podatkowe jako branża o jednym z najwyższych stopni ryzyka działalności w szarej strefie i prawdopodobieństwo kontroli prawidłowości fiskalizacji obrotu w tej branży jest bardzo duże.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu