Czytasz dzięki

Kernel chce 190 mln zł

GRA
opublikowano: 06-03-2008, 00:00

Ukraiński producent oleju słonecznikowego znów prosi inwestorów o pieniądze. Duże.

Ukraiński producent oleju słonecznikowego znów prosi inwestorów o pieniądze. Duże.

Kernel w listopadowej ofercie publicznej zebrał ponad 400 mln zł brutto. Ale znów potrzebuje pieniędzy. Z oferty skierowanej do inwestorów kwalifikowanych chce zdobyć 80 mln USD, czyli 190 mln zł. Przeznaczy je na rozwój działalności rolnej na Ukrainie.

— Chcemy zwiększać areał upraw, kupując farmy dzierżawiące grunty. Zarządzamy 56 tys. ha, a do końca 2008 r. ta powierzchnia powinna się zwiększyć do 150 tys. ha. Na koniec 2009 r. będzie to już 250 tys. ha — mówi Patrick Conrad, dyrektor ds. relacji inwestorskich producenta oleju słonecznikowego na Ukrainie.

Oferta zostanie przeprowadzona na podstawie przyśpieszonej budowy księgi popytu. Procedura potrwa do czwartku, a prowadzi ją ING Securities. Cena emisyjna zostanie opublikowana w piątek. Liczba emitowanych akcji nie została jeszcze ustalona, ale nie przekroczy 10 proc. obecnego kapitału zakładowego.

Oferta jest skierowana do inwestorów kwalifikowanych i takich, którzy złożą zapis przynajmniej na 50 tys. EUR. Andriej Werewskij, szef Kernela i pośrednio jego największy akcjonariusz, zapowiedział, że weźmie udział w ofercie. Zainwestuje 10 mln USD.

Ciekawa jest konstrukcja oferty. Papiery, które trafią do nowych inwestorów, są już notowane na GPW. „Pożyczy” je Kernelowi główny akcjonariusz — Namsen Ltd. Dzięki temu nowi akcjonariusze będą mogli nimi handlować zaraz po zamknięciu oferty, a do samej spółki szybko wpłyną pieniądze. Namsen odzyska swój udział, obejmując akcje nowej emisji. Walne, które ją uchwali, odbędzie się 2 kwietnia.

— Takie rozwiązanie jest szybsze — wyjaśnia Andrzej Olszewski z ING Securities.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane