Kęty wstępnie o wynikach IV kwartału

KZ, ESPI
20-12-2012, 07:58

Grupa Kęty przedstawiła prognozy wyników za IV kwartał.

- W czwartym kwartale koniunktura na rynku utrzymywała się na poziomie porównywalnym do zeszłego roku, jednak ze względu na spadek wartości EUR oraz niższe ceny aluminium na rynkach światowych większość spółek grupy nie osiągnęła wzrostów sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Według szacunków spółki skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosą 390 mln zł, a więc pozostaną na analogicznym do zeszłego roku poziomie. Jedynie Segment Usług Budowlanych zanotował znaczący wzrost przychodów (+22%) natomiast przychody ze sprzedaży pozostałych segmentów osiągnęły wartość porównywalną do poprzedniego roku; w przypadku Segmentu Wyrobów Wyciskanych wartość ta była niższa o ok. 7%. Spadek przychodów w tym segmencie to głównie efekt niższych cen produktów spowodowanych niższą wartością EUR (ponad 50% sprzedaży segmentu denominowana jest w EUR) oraz spadkiem cen podstawowego surowca - aluminium - podano w komunikacie.

Według prognozy Zarządu Spółki skonsolidowany zysk operacyjny IV kw. wyniesie ok. 26 mln zł, czyli poziom o 15% niższy od roku poprzedniego, a zysk EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) będzie niższy od zeszłorocznego o 8% i wyniesie 46 mln zł.

- Główną przyczyną spadku rentowności operacyjnej są rosnące koszty premii płaconych dostawcom aluminium oraz wlewków aluminiowych, którzy w ten sposób kompensują sobie niższe ceny aluminium na giełdach światowych. Z kolei europejski rynek producentów profili aluminiowych jest mocno rozproszony i występuje na nim nadwyżka mocy produkcyjnych, co ogranicza możliwość odzwierciedlenia wyższych kosztów premii w cenach profili aluminiowych - podano.

Saldo działalności finansowej (koszty odsetek, różnice kursowe na wycenie pozycji bilansowych, w tym kredytów walutowych) w okresie IV kw. będzie miało wynik ujemny i wyniesie ok. -2,0 mln zł. W konsekwencji spółka szacuje, iż skonsolidowany zysk netto wyniesie około 18 mln zł a więc będzie na poziomie o ok 40% niższym aniżeli w roku ubiegłym. Na koniec grudnia 2012 roku dług netto Grupy Kapitałowej wyniesie ok. 240 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, ESPI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Kęty wstępnie o wynikach IV kwartału