KGHM broni własnych akcji

Marcin Goralewski
opublikowano: 07-03-2003, 00:00

KGHM Polska Miedź ma nadzieję, że rząd nie przeznaczy jego akcji na dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu. Spółka potwierdziła też plany budowy dwóch elektrowni gazowych. Niebawem podjęta zostanie natomiast decyzja o przyszłości inwestycji w Kongu.

KGHM Polska Miedź nie otrzymał sygnałów, że Skarb Państwa, który ma około 44 proc. akcji spółki, włączy papiery KGHM do programu dokapitalizowania państwowych instytucji. Resort gospodarki i pracy zapowiedział przekazanie części należących do Skarbu Państwa akcji spółek Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

— Liczę na to, że ARP nie zostanie zasilona naszymi akcjami — mówi Stanisław Speczik, prezes KGHM.

Zarząd KGHM będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu przeznaczenie całego ubiegłorocznego zysku na kapitał zapasowy. Nie chce zatem wypłacać akcjonariuszom dywidendy. W 2002 r. spółka zarobiła 270 mln zł wobec 838,6 mln zł straty w 2001 r.

Zdaniem prezesa Polskiej Miedzi, zysk netto Dialogu, należącego do KGHM operatora telekomunikacyjnego, sięgnie w 2003 r. 500 mln zł. Stanie się tak dzięki zabiegom księgowym, m.in. rozwiązane zostaną rezerwy na opłaty koncesyjne. Spółka złożyła wniosek o ich konwersję na inwestycje.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami „PB”, KGHM planuje do 2005 r. zbudować dwie elektrownie gazowe. Mają one dostarczać do 80 proc. energii wykorzystywanej przez spółkę. Jej roczny rachunek za energię sięga 500 mln zł, zaś roczne oszczędności z tytułu korzystania z własnych źródeł energii mogą wynieść nawet 150 mln zł.

Jeszcze w marcu spółka zadecyduje o dalszych losach inwestycji w Kongu. Rozważane są różne warianty — od jej zlikwidowania do dokupienia kolejnych złóż.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM broni własnych akcji