KGHM kontra dolina śmierci

Dzięki pieniądzom miedziowego giganta i NCBR powstają wynalazki przydatne w kopalni. Będzie więcej — konkursów i innowacji.

KGHM, państwowy koncern miedziowy, i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiły w poniedziałek listę dziewięciu innowacyjnych projektów, które w ramach programu CuBR wesprą kwotą ponad 62 mln zł. To już trzeci konkurs tego tandemu — łącznie partnerzy przyznali ponad 150 mln zł dofinansowania.

prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR
Zobacz więcej

prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR Marek Wiśniewski

— Jeszcze w tym roku odbędzie się czwarta edycja konkursu, w ramach której chcemy przyznać ok. 45 mln zł. Niewykluczone, że będzie miała zmienioną formułę: zostanie sformułowane zagadnienie, dla którego będziemy szukać rozwiązania — mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Przy wsparciu z programu CuBR powstało już m.in. automatyczne urządzenie do rozbijania brył w kopalniach rud miedzi, a także technologia do odmiedziowania żużla. Budżet programu, na który KGHM i NCBR zrzuciły się po połowie, to 200 mln zł. NCBR realizuje już kilka takich programów, każdy kieruje do konkretnej branży, np.: lotniczej (InnoLot), medycznej (InnoMed), chemicznej (InnoChem), a także na projekty związane np. z pracami nad grafenem i cyberbezpieczeństwem. Jak podkreśla szef NCBR, współpraca z KGHM idzie wzorcowo.

— W polskiej gospodarce mamy do czynienia z barierą, którą nazywamy „doliną śmierci”. Ta dolina rozpościera się pomiędzy badaniem naukowym a momentem wdrożenia wynalazku. Dlatego budujemy pomost — w formie współpracy pomiędzy biznesowym czempionem a podmiotem naukowym. W ten sposób pieniądze będą pracować intensywniej — mówił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu