KGHM myśli o Chile długoterminowo

Magda Graniszewska
opublikowano: 27-09-2018, 22:00

Po pierwszym spotkaniu z japońskim Sumitomo prezes KGHM mówi o „długiej perspektywie” myślenia w kwestii kopalni Sierra Gorda w Chile

Marcin Chludziński, prezes KGHM, ma już za sobą pierwsze spotkanie z zarządem japońskiego koncernu Sumitomo, z którym polska spółka współkontroluje kopalnię miedzi i molibdenu Sierra Gorda w Chile.

Zarząd KGHM, któremu od lipca przewodzi Marcin Chludziński, pracuje nad przeglądem aktywów i aktualizacją strategii. Będzie w niej m.in. o aktywach zagranicznych.
Zobacz więcej

PRZEGLĄD TRWA:

Zarząd KGHM, któremu od lipca przewodzi Marcin Chludziński, pracuje nad przeglądem aktywów i aktualizacją strategii. Będzie w niej m.in. o aktywach zagranicznych. Fot. Marek Wiśniewski

Prezes, który zaczął pracę w KGHM w lipcu, poleciał do Japonii z Pawłem Gruzą, byłym wiceministrem finansów, który od września jest wiceprezesem KGHM ds. aktywów zagranicznych. Spotkali się m.in. z prezesem Sumitomo Corporation, który objął stanowisko w kwietniu 2018 r.

Rozmowy mocno wybiegały w przyszłość.

— Mamy wspólne priorytety: możliwie najszybsze rozwiązywanie wyzwań bieżących i jednocześnie wspólne myślenie o biznesie w długiej perspektywie — mówi Marcin Chludziński.

Wizyta nowego zarządu była ważna nie tylko dlatego, że wspólnicy z Sierra Gordy, w której KGHM ma 55 proc., a Sumitomo 45 proc., mogli się poznać. Było to też pierwsze spotkanie partnerów po tym, jak w czerwcu Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, zarysował priorytety dla KGHM.

— Nie ulega wątpliwości, że musi nastąpić ocena realności pozycji KGHM na rynkach zagranicznych. Mam na myśli nakłady i zwrot z tych nakładów, a także rozstrzygnięcie, na ile mamy się aktywnie zachowywaćna rynku. Zarząd powinien zaproponować i podjąć trudne decyzje, choć zawsze zostanie wiele pytań: zostajemy czy nie zostajemy? Jeśli zostajemy, to przechodzimy do pewnej ofensywy, a do tego potrzebne są pewne rozmowy z partnerami japońskimi — stwierdził wtedy Grzegorz Tobiszowski.

Analitycy od początku podchodzili do tych słów sceptycznie. Za lepszą strategię uważali zwiększanie efektywności Sierra Gordy. Zarząd KGHM nie ujawnia jednak, czy zarysowane przez wiceministra tematy były omawiane na spotkaniu w Japonii. Wskazuje jedynie, że rozmowy były bardzo efektywne.

— Strony ustaliły stanowiska i potwierdziły kontynuowanie wspólnych działań w średniej, wybiegającej poza jeden rok, perspektywie — mówi Marcin Chludziński.

Skoro prezes KGHM mówi o kopalni Sierra Gorda w kontekście myślenia w „długiej perspektywie” i działań w „perspektywie wybiegającej poza jeden rok”, to decyzje, które zapowiadał wiceminister, wydają się mało prawdopodobne. Konkrety poznamy zapewne po publikacji zaktualizowanej strategii KGHM, co przewidziano na koniec roku. Jeśli chodzi o tematy operacyjne, to Polacy i Japończycy rozmawiali o konieczności „eliminacji wąskich gardeł” w Sierra Gordzie.

— Chcemy wspólnie wypracować usprawnienia, które zwiększą efektywność kopalni. Najistotniejsze jest uzyskanie poprawy możliwości przerobowych rudy oraz większa produkcja miedzi w koncentracie — mówi Marcin Chludziński.

Sierra Gorda budzi emocje, bo to największa inwestycjazagraniczna w historii Polski. Na zakup złoża KGHM wydał w 2011 r. 9 mld zł, a Paweł Puchalski, szef działu analiz w Santander BM, zauważa, że budowa kopalni pochłonęła dwa razy więcej czasu i pieniędzy, niż przewidywano. Na razie kopalnia zysków nie przynosi — oczekiwane są dopiero w latach 2020-21 r. Kopalnia poprawia jednak efektywność, a straty maleją.

Nawet jeśli w Sierra Gordzie poważnych decyzji nie będzie, to KGHM może zdecydować się na sprzedaż innych małych zagranicznych aktywów wydobywczych. Ma w portfelu małe kopalnie, bliskie wyczerpania, po których teren trzeba zrekultywować.

Poza tym nowy zarząd KGHM nie kryje, że interesują go koncepcje związane z rozwojem wydobycia w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy