KGHM podpisał kontrakt na dostawy miedzi do Chin

opublikowano: 25-05-2007, 09:13

KGHM Polska Miedź SA podpisał w piątek kontrakt na dostawy miedzi do Chin w 2007 roku. Jest on częścią wieloletniej umowy z 2004 roku na dostawy tego surowca w latach 2007-2010. Umowy o współpracy gospodarczej z Chinami podpisał także Polkomtel, PZL Świdnik oraz Gromada.

W podpisaniu kontraktu uczestniczył w piątek w Warszawie minister gospodarki Piotr Woźniak oraz wiceminister handlu Chińskiej Republiki Ludowej Wei Jianguo.

Szef polskiego resortu gospodarki podkreślił, że Chiny są największym partnerem Polski w Azji. Przypomniał, że deficyt handlowy z Chinami wynosi prawie 7 mld USD. Obroty handlowe Polski z Chinami w ub.r. przekroczyły 8 mld USD. "W tym roku spodziewamy się zwiększenia obrotów handlowych, przekraczających 10 mld USD" - powiedział Woźniak.

Zapowiedział również, że w ciągu najbliższych miesięcy zostaną podpisane kolejne kontrakty z firmami chińskimi. Zapewnił, że polski rząd będzie popierał wszystkie polskie firmy inwestujące w Chinach. W październiku odbędzie się polsko-chińska konferencja w Pekinie.

"Bardzo cieszą kontrakty dostaw miedzi KGHM. Jednak największą wartość dodaną z tego zestawu kontraktów mają dzisiaj helikoptery" - ocenił Woźniak. PZL Świdnik ma dostarczyć do Chin 150 helikopterów.

Rynek chiński jest jednym z największych odbiorców lubińskiego koncernu. Chiński producent metali i minerałów China Minmetals Corp. (CMC) kupuje blisko 10 proc. produkcji KGHM. W ciągu 10- letniej współpracy CMC kupiło 350 tys. ton miedzi.

Polkomtel, operator telefonii komórkowej Plus GSM, podpisze kontrakt z chińską firmą ZTE Corp. o wartości 25 mln zł - poinformował w piątek dziennikarzy prezes Jarosław Bauc.

"Podpisaliśmy dzisiaj strategiczne porozumienie o współpracy z ZTE Corporation i w ramach tego porozumienia na dniach przypieczętujemy jeden kontrakt o wartości 25 mln zł. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę kontraktów. Nie wykluczamy też współpracy z innymi firmami chińskimi" - powiedział Bauc.

Roman Budzyński, prezes prowadzącej działalność turystyczno- hotelową spółdzielni Gromada, powiedział PAP, że podpisany kontrakt opiewa na kwotę powyżej 10 mln USD.

"Jest możliwość zwiększenia tej kwoty w ciągu najbliższych dwóch lat do 200 mln USD. Będzie to zależało od rozwoju naszej współpracy z firmami chińskim" - wyjaśnił. Chodzi m.in. o inwestycje w budowę hoteli i dróg, w szkolnictwo i naukę, w tym w medycynę oraz o eksport wody mineralnej do Chin.

W ub.r. eksport z Polski do Chin wzrósł o 29 proc. wobec 2005 r., osiągając 762 mln USD. W eksporcie Polski do Chin dominowały: miedź, chemikalia, rudy, blachy oraz części do samochodów. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane