KGHM próbuje sprzedać swoją afrykańską spółkę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-08-2006, 16:38

KGHM Polska Miedź SA opublikował już ogłoszenia o zamiarze sprzedaży swojej afrykańskiej spółki oraz praw do eksploatacji złoża Kimpe; zgłosili się pierwsi zainteresowani tą ofertą inwestorzy - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej wiceprezes spółki, Maksymilian Bylicki.

KGHM Polska Miedź SA opublikował już ogłoszenia o zamiarze sprzedaży swojej afrykańskiej spółki oraz praw do eksploatacji złoża Kimpe; zgłosili się pierwsi zainteresowani tą ofertą inwestorzy - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej wiceprezes spółki, Maksymilian Bylicki.

"Spodziewam się, że do końca sierpnia przeprowadzimy wstępne rozmowy z zainteresowanymi tym złożem podmiotami" - oświadczył Bylicki.

Dodał, że obecnie trwa opracowanie aktualnej wyceny kongijskich aktywów, których chce się pozbyć KGHM.

W połowie lipca rada nadzorcza miedziowego koncernu pozytywnie zaopiniowała decyzję zarządu o wycofaniu się z inwestycji w Kongu. Zdecydowano, że firma sprzeda swoje prawa do eksploatacji złoża oraz znajdującą się w Afryce spółkę.

Dotychczas projekt Polskiej Miedzi w Afryce kosztował tę spółkę ponad 170 mln zł. Jak poinformowali przedstawiciele koncernu, dalsza obecność w Kongu i kontynuowanie inwestycji wymagałoby zaangażowania jeszcze dodatkowo od 23 do 30 mln USD.

Uzasadniając decyzje o ostatecznym wycofaniu się z Konga, podkreślano, że złoże do którego eksploatacji ma prawa KGHM jest niewielkie, a jego zasoby odpowiadają niespełna dwumiesięcznej produkcji spółki.

Złoże Kimpe w Kongu jest jedynym zagranicznym złożem, w które zainwestował w swojej historii KGHM. Koncern podjął jego eksploatację w 1997 roku. Projekt zamiast spodziewanych zysków przyniósł jednak straty.

Zarząd Polskiej Miedzi zakupił złoże od pośrednika i ze względu na niekorzystne warunki musiał renegocjować kontrakt. Inwestycja przyniosła straty również dlatego, że na miejscu nie było wystarczających możliwości przerobu wydobywanej rudy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane