KGHM: Sierra Gorda zaawansowana w 90 proc.

ISBNews
11-03-2014, 12:14

Łączny postęp prac przy realizacji projektu Sierra Gorda w Chile wynosi ponad 90%, podał KGHM Polska Miedź, który ma 55% udziałów w przedsięwzięciu.

KGHM potwierdził też planowe zakończenie budowy 142-kilometrowego rurociągu doprowadzającego wodę morską do kopalni.

"Sierra Gorda to siódmy największy projekt górniczy na świecie. Przy spełnieniu rygorystycznych wymagań w zakresie bezpieczeństwa pracy, projekt zmierza do technicznego otwarcia kopalni i rozpoczęcia produkcji w połowie 2014 roku. Łączny postęp prac przy realizacji projektu wynosi ponad 90%" - czytamy w komunikacie.

Projekt Sierra Gorda jest zlokalizowany na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile. Wydobycie miedzi, molibdenu i złota będzie się tu odbywać metodą odkrywkową.

"Projekt Sierra Gorda jest położony na pustyni, w warunkach bardzo suchych i ubogich w źródła wody. Dlatego naszym priorytetem było pełne zabezpieczenie dostępu do wody i wyeliminowanie ryzyka naruszenia jej zasobów w regionie. Budowa rurociągu do transportowania wody morskiej wiązała się z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i licznych innowacji" - powiedział wiceprezes KGHM Jarosław Romanowski, cytowany w komunikacie.

Sierra Gorda będzie działać w oparciu o wodę morską, pochodzącą z systemów chłodzenia elektrowni cieplnej, zlokalizowanej koło miasta Mejillones. Zamiast trafiać z powrotem do oceanu, woda będzie tłoczona do kopalni i zakładów Sierra Gorda rurociągiem o długości 142,6 km, biegnącym od wybrzeża w głąb kraju.

"Testy hydrauliczne rurociągu, niezbędne do odbioru inwestycji, rozpoczęły się 14 grudnia 2013 roku i zostały pozytywnie zakończone 28 lutego 2014 roku. Pompowanie wody do zbiornika o pojemności 750 tys. m3 rozpocznie się w marcu 2014 roku" - podano dalej w komunikacie.

Po rozpoczęciu produkcji kopalnia Sierra Gorda zużywać będzie 251,8 tys. m3 wody dziennie, co przekłada się na poziom 92 mln m3 zużycia wody rocznie. W związku z planowanym zwiększeniem przerobu z początkowych 110 tys. ton do 190 tys. ton rudy dziennie, a co za tym idzie zwiększeniem produkcji miedzi do poziomu 220 tys. ton rocznie w perspektywie 20 lat, dzienne zużycie wody w kopalni może wzrosnąć do 442,0 tys. m3, podkreśla KGHM.

Sierra Gorda SCM jest spółką typu joint venture, zarządzaną przez KGHM International, należącą do KGHM (55% udziałów), Sumitomo Metal Mining (31,5%) oraz Sumitomo Corporation (13,5%).

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / KGHM: Sierra Gorda zaawansowana w 90 proc.