KGHM wdraża system, który pozwoli lepiej zarządzać pracownikami

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-11-2005, 20:11

Kompleksowy system zarządzania pracownikami na największą w Polsce skalę wdraża KGHM Polska Miedź SA. "Dzięki niemu spółka efektywniej będzie wykorzystywać potencjał 17,5 tysięca pracowników" - powiedział PAP dyrektor naczelny ds. pracowniczych w KGHM Leszek Rzepnicki.

Kompleksowy system zarządzania pracownikami na największą w Polsce skalę wdraża KGHM Polska Miedź SA. "Dzięki niemu spółka efektywniej będzie wykorzystywać potencjał 17,5 tysięca pracowników" - powiedział PAP dyrektor naczelny ds. pracowniczych w KGHM Leszek Rzepnicki.

     Wprowadzenie systemu, jak twierdzą jego pomysłodawcy - na niespotykaną dotąd w polskich spółkach skalę, umożliwi np. każdemu pracownikowi sprawdzenie,  jakie ma szanse na awans. "System, który posiada wszelkie dane o każdym stanowisku pracy i każdym pracowniku, pokaże mu to w procentach" - wyjaśniła PAP szefowa projektu Krystyna Barabasz.

     Takie możliwości to jedynie "dodatkowy efekt" wdrożenia przedsięwzięcia o pełnej nazwie: system zarządzania potencjałem społecznym.

     Główne jego zalety to scentralizowanie informacji o tym, jakie są potrzeby kadrowe w firmie i jakie są możliwości pracowników, oraz jak realizują oni swoje zadania. Wiedza o tym ma pomóc w usprawnieniu zarządzania kadrami w tak wielkiej firmie, jaką jest lubiński koncern.

     "Mamy 11 oddziałów, w tym trzy kopalnie i trzy huty. Każda ma odrębne służby kadrowe, każda prowadzi odrębny system naboru na objęte wakatem stanowiska. Zdarza się, że w jednym miejscu są podania ludzi, którzy chcą się przyjąć do pracy i nie ma dla nich miejsca w danej kopalni,  podczas gdy w drugiej potrzeba określonego fachowca, ale tam służby kadrowe nie mają wiedzy, że taka osoba poszukuje pracy" - wyjaśnił Leszek Rzepnicki.

     System nie tylko ma "przechowywać" w jednym miejscu, czyli bazie danych, informacje o wszystkich chcących się zatrudnić oraz o wszystkich nowych miejscach pracy, ale będzie także znacznie wcześniej "informował" o tym, ilu pracowników z jakim wykształceniem spółka będzie potrzebowała za kilka miesięcy, a nawet lat.

      "Ta wiedza jest niezbędna. Czas szkolenia na niektórych stanowiskach w naszej firmie, np. na operatora wozu w kopalni, to nawet ok. dwóch lat, teraz dysponując wiedzą, że np. za 2 lata spółkę opuści określona liczba pracowników udających się na emeryturę, będziemy mogli odpowiednio zareagować i rozplanować nowe przyjęcia i rozpoczęcie szkoleń nowozatrudnionych" -powiedział Rzepnicki.

      Kolejne zalety nowego systemu to np. standaryzacja we wszystkich oddziałach procedur przyjęć, oceny pracowników, właściwe rozplanowanie ich doszkalania, optymalne wykorzystanie ich  kompetencji, stworzenie możliwości dla realizacji ich ambicji i rozwoju.       

     Jak poinformowała Krystyna Barabasz, system jest wdrażany w całości najpierw w oddziałach w Hucie Miedzi Głogów, Zakładach Wzbogacania Rud i Zakładach Górniczych Rudna. Niektóre jego elementy działają już w całym koncernie. Zakończenie realizacji całego przedsięwzięcia w firmie przewidywane jest na połowę 2006 roku.

     "Wydaje się być rzeczą naturalną, że konsekwencją wprowadzenia systemu będzie wprowadzenie w całej spółce jednego pracodawcy. Obecnie każdy oddział jest dla swoich pracowników odrębnym pracodawcą" - uważa Leszek Rzepnicki. "Proponujemy także wprowadzenie projektu w pozostałych podmiotach tworzących Grupę Kapitałową KGHM i odbywamy w tej sprawie spotkania połączone z warsztatami prezentującymi możliwości systemu" - dodał dyrektor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / KGHM wdraża system, który pozwoli lepiej zarządzać pracownikami