KGHM znów lokomotywą parkietu

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie znów przebiegała pod dyktando kupujących.

WIG20 zakończył handel 0,7 proc. zwyżką, wspierany przez wyjście notowań KGHM na 6 – tygodniowe szczyty (+2,4 proc.). Spółce pomaga poprawa nastrojów inwestorów z Chin, największego konsumenta miedzi na świecie. Indeks Shanghai Composite zakończył sesję najwyżej od dwóch miesięcy. 0,5 proc. stracił jednak Tauron. Zdaniem spółki projekt w Jaworznie zwiększy wartość dla akcjonariuszy o 1,2 mld zł, jednak analitycy ostrożnie podchodzą do tych obliczeń. Wśród czterech taniejących blue chipów znalazł się też PKN Orlen (-1,1 proc.). Obligacje oferowane przez spółkę w ramach wartej 200 mln zł emisji uzyskały ocenę BBB+ od agencji Fitch Ratings.

Odbicie po fatalnej passie z ostatnich tygodni kontynuowała branża węglowa. JSW zyskała 1,2 proc., po tym jak walne spółki zdecydowało przeznaczeniu na dywidendę 2,52 zł na akcję. Tymczasem papiery Bogdanki dały zarobić 1,9 proc., w czym pomogła rekomendacja „akumuluj” od DI BRE. Biuro obniżyło jednak wycenę papierów do 136 zł.

Nieco spokojniejsze nastroje panowały na szerokim rynku. WIG Plus i sWIG80 zyskały odpowiednio po 0,7 proc. i 1,0 proc., a mWIG40 zakończył handel minimalnie nad kreską. Najwyżej od 11 miesięcy znalazły się notowania Sygnity (+5,6 proc.). Konsorcjum z udziałem spółki zostało zaproszone do złożenia ofert w przetargu BGK, a do "kupuj" zalecenie dla spółki podniosło ING Securities. Tymczasem 5 proc. próg w akcjonariacie przekroczyły fundusze z grupy Quercus TFI. Sprzedajacym mogły być fundusze Allianza. 1,3 proc. stracił CD Projekt. W przyspieszonym bookbuildingu inwestorzy instytucjonalni kupili – najprawdopodobniej od założycieli – pakiet opiewający na 4,8 proc. kapitału spółki.

Blisko trzyletnie szczyty zaatakowali kupujący akcje EMC Instytutu Medycznego (+12,5 proc.). Do sprzedaży akcji spółki po cenie 18,8 zł wezwały fundusze Penta. Eksperci ankietowani przez PAP nie wykluczają kontr wezwania. W okolice 14 miesięcznych maksimów powróciły notowania Hyperiona (+7,3 proc.). Emitent zamierza sprzedać działalność multimedialną i skupić się na aktywach światłowodowych.

Przewaga kupujących utrzymuje się w branży nieruchomościowej (+1,0 proc.). 0,4 proc. zyskał PHN. Trzymanie akcji z ceną docelową 29 zł zalecił Deutsche Bank. Najwyżej od dwóch tygodni znalazły się notowania GTC (+0,9 proc.). Deutsche Banki zalecił kupno papierów, ciął jednak wycenę do 9,5 zł. 0,6 proc. straciło jednak Echo. Deutsche Bank podniósł wycenę spółki do 6,40 zł, utrzymał rekomendację „trzymaj”. Na historycznych szczytach utrzymały się notowania Forte (0,0 proc.). Spółka wypłaci 95 gr. dywidendy na akcję, a jej stopa zbliży się do 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane