Kiedy dolar po 5 złotych?

  • Marek Rogalski
opublikowano: 27-09-2022, 17:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Do osiągnięcia okrągłej bariery przez kurs USD/PLN zostało niewiele i jej naruszenie będzie takim samym symbolem przerysowania tendencji na rynkach finansowych, jak fakt, że ponad 14 lat temu dolar kosztował zaledwie 2 zł. Mimo tego próba bardziej precyzyjnego określenia, w którym punkcie cyklu teraz jesteśmy, wcale nie jest taka prosta.

Język, którym posługuje się Fed stał się mocno jastrzębi i inwestorzy powinni zapomnieć o schemacie, jakiego nauczyli się podczas minionej dekady, a którego apogeum przypadło na czas pandemii. To inflacja stała się najważniejsza, a nie utrzymanie koniunktury w gospodarce, co pośrednio wpisywało się w mandat Fed dotyczący rynku pracy.

Na razie nie pomaga też sama sytuacja w kraju, zaplanowane na przyszły rok wybory parlamentarne, oraz sygnały wysyłane przez Radę Polityki Pieniężnej na temat bliskiego końca cyklu podwyżek stóp procentowych.

Natomiast ryzyko polityczne tłumaczy silną w ostatnich miesiącach przecenę euro. Wcale nie jest, zatem powiedziane, że rejon 0,96 zatrzyma spadki kursu EUR/USD, chociaż wydaje się, że jesteśmy bliżej, niż dalej do osiągnięcia długoterminowego minimum, które dawałoby szanse na ustabilizowanie sytuacji na złotym. Na razie nie pomaga w tym też sama sytuacja w kraju, zaplanowane na przyszły rok wybory parlamentarne, oraz sygnały wysyłane przez Radę Polityki Pieniężnej na temat bliskiego końca cyklu podwyżek stóp procentowych. Tzw. policy mix wypada blado, nawet na tle krajów regionu. Wprawdzie Węgrzy zasugerowali we wtorek przerwę w dalszych posunięciach, ale tam nominalne stopy procentowe są na poziomie blisko dwukrotnie wyższym niż w Polsce (13,0 proc.). Swoje robi też konflikt na Ukrainie – najbliższe tygodnie pokażą, czy nie weszliśmy właśnie w jego nową odsłonę, a działania Rosji będą bardziej zdecydowane w kontekście ukraińskiej kontrofensywy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski DM BOŚ

Polecane