Kiedy usługa jest wykonana

SŁAWOMIR MIKOŁAJUK
opublikowano: 08-04-2014, 00:00

KOMENTARZ PRAWNIKA

SŁAWOMIR MIKOŁAJUK

radca prawny, kancelaria Hogan Lovells

W przypadku usług budowlanych przez wiele lat utrwalona została praktyka, zgodnie z którą dla potrzeb opodatkowania podatkiem VAT za datę wykonania usługi uznawano datę podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Również organy podatkowe i sądy administracyjne jednolicie akceptowały taki sposób określania momentu wykonania usługi budowlanej. Z tej jednolitej linii interpretacyjnej wyłamał się ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny, który w orzeczeniu z 18 kwietnia 2013 r. (sygn. I FSK 943/12) uznał, że wykonanie usługi budowlanej następuje w momencie faktycznego zakończenia prac i zgłoszenia tego faktu inwestorowi z wezwaniem go do odbioru. W opinii NSA, samo sporządzenie protokołu stanowi jedynie potwierdzenie wykonania usługi i nie może decydować o momencie jej wykonania. Podobne stanowisko przedstawiło również Ministerstwo Finansów w opublikowanej na stronach internetowych broszurze z wyjaśnieniami w zakresie stosowania nowych przepisów Ustawy VAT dotyczących powstania obowiązku podatkowego, obowiązujących od 1 stycznia 2014 r.

Zmiana stanowiska co do sposobu określania daty wykonania usługi budowlanej może oznaczać spore kłopoty dla przedsiębiorców z branży budowlanej. W praktyce bowiem często sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego w przypadku dużych projektów zajmuje nawet kilka miesięcy po faktycznym zakończeniu budowy. Co istotne, nowa wykładnia zaproponowana przez NSA i zaaprobowana przez Ministerstwo Finansów w opublikowanych wytycznych nie jest związana z wprowadzeniem nowych regulacji VAT, ale oznacza zmianę podejścia do kwestii określenia daty wykonania usługi budowlanej. Powyższe oznacza, że organy podatkowe, w przypadku zastosowania nowej wykładni, będą uprawnione do zweryfikowania rozliczeń firm budowalnych w zakresie podatku VAT za okres 5 lat wstecz. W konsekwencji może więc się okazać, że część firm budowlanych będzie zmuszona do skorygowania składanych deklaracji podatkowych i zapłaty zaległego podatku VAT z odsetkami za kilka poprzednich lat.

Zauważyć należy, że sposób wykładni zaproponowany przez NSA nie uwzględnia specyfiki umowy o roboty budowlane, która jest umową o wykonanie dzieła. Celem umowy o dzieło jest zaś osiągnięcie określonego w jej treści rezultatu, którego osiągnięcie jest stwierdzane właśnie za pomocą protokołu, po dokonaniu stosownych oględzin i dokonaniu odbioru dzieła. Niemniej jednak, z uwagi na zacytowane orzeczenie NSA jak również opinię zaprezentowaną w tym zakresie przez Ministerstwo Finansów, uznać należy, że istnieje duże ryzyko zmiany stanowiska organów podatkowych w tym zakresie.

Wprzypadku zastosowania nowej wykładni organy podatkowe będą uprawnione do zweryfikowania rozliczeń firm budowalnych w zakresie podatku VAT za okres 5 lat wstecz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SŁAWOMIR MIKOŁAJUK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Kiedy usługa jest wykonana