Kielce zorganizowały rekordowy hackathon

AR
opublikowano: 18-06-2018, 17:13
aktualizacja: 18-06-2018, 17:18

Hackathon Idea Kielce to największa impreza dla programistów, jaką zorganizowało polskie miasto – informują partnerzy wydarzenia.

Hackhaton to jeden z pomysłów samorządu na realizację idei „smart city” w Kielcach. Konkurs skierowany do mieszkańców w każdym wieku, choć głównie dla uczniów i studentów, odbył się w jeden z weekendów czerwca. 

– W hackathonie wzięło udział 170 osób. To jedno z największych takich wydarzeń na świecie, jeśli nie największe, zorganizowane do tej pory przez urząd miasta – mówi Tomasz Turczynowicz z firmy SmartFactor, firmy, która była jednym z partnerów oraz współorganizatorem hakcathonu.

Uczestnicy, pracujący w kilkuosobowych zespołach,  mieli 40 godzin na stworzenie aplikacji miejskich, wykorzystując udostępnione przez urząd miasta bazy danych. konkurs trwał od piątku do niedzieli. 

Zwyciężył zespół, który zaprojektował aplikację „Red Alert”. Ma ona usprawnić komunikację między obywatelami i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w mieście. Kolejne miejsca zajęli twórcy aplikacji pozwalającej na zmniejszanie kolejek w urzędach i przychodniach oraz aplikacji pozwalającej na zgłaszanie informacji i interwencji odpowiednich służb. 

– Wydarzenie z pewnością odniosło sukces. Można się cieszyć z tak dużego zainteresowania i udziału wielu utalentowanych osób. Zwycięskie zespoły przez najbliższe 3 miesiące będą pracować pod opieką firmy Smart Factor, współorganizatora imprezy, nad dopracowaniem aplikacji. Po tym czasie, postaramy się, aby były one wdrożone i by mogli z nich korzystać wszyscy mieszkańcy Kielc  – powiedział sekretarz miasta Janusz Koza.

Podobne maratony programistyczne organizowały do tej pory urzędy, m.in., w Krakowie, Płocku, Wałbrzychu i Nysie. W Kielcach odbył się po raz pierwszy.  Projekt realizowany jest przez miasto w ramach działań związanych z wdrażaniem Strategii Smart City, którą urzednicy opracowali wspólnie z doradcami i ekspertami z działających na rynku firm doradczych. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kielce zorganizowały rekordowy hackathon