Kielecki technopark zaprasza zagraniczne firmy

  • Marta Bellon
opublikowano: 10-03-2015, 00:00

Firmy zagraniczne, które planują uruchomienie działalności operacyjnej w Polsce, będą mogły skorzystać z tzw. programu soft landingowego. Właśnie ruszył w Kielcach.

Nieodpłatny dostęp do nieruchomości na terenie parku, m.in. biur, przez okres rozruchu biznesu oraz opieka biznesowa za darmo przez trzy miesiące to oferta, jaką Kielecki Park Technologiczny (KPT) chce skusić przedsiębiorców z zagranicy. Ośrodek chce stworzyć im warunki

sprzyjające rozwinięciu skrzydeł na terenie naszego kraju i przygotowaniu procesu inwestycyjnego. Plan jest ambitny. Po pierwsze — inwestycje, po drugie — specjalizacja. Na terenie KPT działa w tej chwili ponad sto podmiotów.

Trwa rozbudowa jego infrastruktury i tworzenie bazy badawczo-rozwojowej. To przedsięwzięcia finansowane z własnego budżetu. W ubiegłym roku KPT zanotował zysk netto w wysokości 3,5 mln zł. — Pieniądze, które w tej chwili wypracowujemy, przeznaczamy na rozwój. Wierzymy, że nasze inwestycje i oferta soft landingowa przyciągniedo nas zagraniczne firmy, które w przyszłości zajmą te obiekty — mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.

Preferencyjny najem

Oprócz programu soft landingowego park ma dla nich jeszcze jedną propozycję — tym, które zdecydują się na większą inwestycję własną na terenie KPT lub taką, która będzie oparta na parkowej infrastrukturze, chce dać możliwość wynajmu powierzchni na preferencyjnych warunkach.

— Przewidujemy specjalny system wsparcia, w ramach którego ci przedsiębiorcy będą płacili tylko 30 proc. stawki rynkowejw pierwszym roku działalności, w drugim 50 proc., a w trzecim 75 proc. Dodatkowym wsparciem może być dla nich też specjalna strefa ekonomiczna i oferowane przez nią ulgi podatkowe — mówi Szymon Mazurkiewicz.

Na tym, że przedsiębiorcy zagraniczni pojawią się w Kielcach, mają skorzystać świętokrzyskie firmy.

— Widzimy, że ulokowanie dużej liczby firm w jednej przestrzeni parkowej wywołuje efekt synergii. Przedsiębiorcy działający w parku wchodzą we wspólne przedsięwzięcia, razem aplikują o fundusze unijne i dzięki temu zdobywają pieniądzena rozwój — mówi Szymon Mazurkiewicz.

Około 30-35 proc. firm działających obecnie w parku to przedsiębiorstwa z branży teleinformatycznej. Inne specjalizacje, na które stawia KPT, to sektor wzornictwa, branża maszynowa oraz związana ze zdrowiem.

Dzielnica nauki

Szymon Mazurkiewicz tłumaczy, że inwestycje i przedsięwzięcia realizowane przez KPT mają sprawić, że w północno-zachodniej części miasta będzie funkcjonowało kilka tysięcy współpracujących ze sobą firm i podmiotów. Teren, na którym znajduje się park, ma stać się dzielnicą nauki — miejscem rozwoju nowych technologii, w którym firmy będą miały dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych i wiedzy niezbędnej do rozwoju. Ambicją kadry zarządzającej KPT jest też reaktywowanie szkolnictwa zawodowego w regionie świętokrzyskim. Obok parku powstaje ośrodek, dzięki któremu ten cel ma być osiągnięty.

— Bez dobrze przygotowanych zasobów ludzkich nie ma rozwoju biznesu, i to od nich w głównej mierze zależy konkurencyjność firm — podkreśla Szymon Mazurkiewicz. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu