Kieleckie traci przez lotnisko

JKW
opublikowano: 10-07-2007, 00:00

Coraz bliżej porozumienia z Brukselą w sprawie programów unijnych. W październiku ruszy wyścig po 254 mld zł. Ale nie w woj. świętokrzyskim.

Coraz bliżej porozumienia z Brukselą w sprawie programów unijnych. W październiku ruszy wyścig po 254 mld zł. Ale nie w woj. świętokrzyskim.

Dobre wieści z Brukseli. Zaplanowana na wrzesień druga runda negocjacji z Komisją Europejską (KE) o krajowych programach operacyjnych nie będzie potrzebna.

— W ubiegłym tygodniu udało nam się dojść do porozumienia w najważniejszych sprawach — mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

W ramach programów w latach 2007-13 polskie firmy i samorządy będą mogły dostać 254 mld zł (67,3 mld EUR) pomocy z UE. Za tydzień Polska ma przesłać do KE krajowe programy do ostatecznej akceptacji. Finisz negocjacji przyspieszy konkursy, w których można starać się o fundusze.

— Pierwsze konkursy mogłyby ruszyć w październiku — mówi wiceminister.

Wtedy też może się zacząć podział funduszy w regionalnych programach pomocowych. Województwa kończą już negocjacje z Brukselą.

W poślizg wpada tylko program woj. świętokrzyskiego, które uparło się wycisnąć pieniądze z Unii na lotnisko w Obicach pod Kielcami. KE nie chce dać na nie złamanego euro, bo nie widzi w projekcie ekonomicznego sensu. Jeśli Kielce nie zmienią zdania, będą finalizowały negocjacje we wrześniu. A to oznacza, że tamtejsze firmy i samorządy będą mogły wystartować po unijną kasę najwcześniej w grudniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu