KIG chwali expose premiera Donalda Tuska

PAP
23-11-2007, 14:25

Premier Donald Tusk w swoim expose uwzględnił wszystko, czego oczekują przedsiębiorcy i polska gospodarka - uważają przedsiębiorcy z Krajowej Izby Gospodarczej. Ze szczególnym zadowoleniem przyjmują zapowiedzi uproszczenia prawa podatkowego i gospodarczego oraz procedur zakładania firm.

Zdaniem przedsiębiorców z KIG, wspieranie aktywności gospodarczej obywateli, poprzez liberalizację i uproszczenie przepisów, a także ochronę własności indywidualnej oraz promowanie postrzegania przedsiębiorców w sposób pozytywny, to dobry fundament dla utrzymania wzrostu gospodarczego i dalszego spodku bezrobocia.

"Premier w swoim expose powiedział, że partnerstwo publiczno- prywatne nie było dostatecznie wykorzystywane przez poprzedni rząd. Należy się z tym w pewnym sensie nie zgodzić. Partnerstwo publiczno-prywatne nie było w ogóle wykorzystywane przez poprzedni rząd" - czytamy w komunikacie przekazanym PAP po piątkowym expose szefa rządu.

Biznesmeni z KIG - jak napisali - zgadzają się z premierem, że w interesie Polski jest, jak najszybsze przygotowanie się do wejścia do strefy euro. Wyeliminowanie ryzyka kursowego iákosztu wymiany walut, obniżenie stóp procentowych iáułatwienie dostępu do kapitału, zwiększenie napływu inwestorów zagranicznych, pełniejsza integracja zágospodarką europejską, umożliwią szybszy wzrost gospodarczy iáw efekcie szybszy wzrost zatrudnienia iázamożności obywateli oraz wzmocnienie naszego państwa.

Wyrazili również zadowolenie, z zapowiedzi przyspieszenia procesu inwestycyjnego. Zdaniem przedsiębiorców, nie uda się tego osiągnąć bez daleko idących zmian i głębokiej reformy przepisów prawnych, począwszy do ustawy o prawie budowlanym, poprzez ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ochronie środowiska, o geodezji, o ochronie gruntów rolnych i wielu innych.

"Wprowadzenie ułatwień w procesie inwestycyjnym wymaga współdziałania wszystkich odpowiedzialnych resortów, naszym zdaniem, prace te powinny być koordynowane przez wicepremiera do spraw gospodarczych" - uważa Arendarski.

"Wspólne działanie wszystkich partnerów społecznych powinno doprowadzić do zbudowania silnego, konkurencyjnego sektora MŚP, umożliwiającego szybki rozwój gospodarczy połączony z tworzeniem atrakcyjnych, dobrze płatnych miejsc pracy, stwarzając tym samym perspektywę budowania kariery zawodowej dla młodych ludzi, kończących studia i poszukujących pracy" - napisali biznesmeni.

Zdaniem ekspertów Izby, trzeba uchwalić nową ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym, której istotą powinno być zmniejszenie kosztów inwestycji publicznych, a co za tym idzie zwiększenie aktywności sektora publicznego, który jest inicjatorem partnerstwa publiczno-prywatnego. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KIG chwali expose premiera Donalda Tuska