KIG: Rząd nie rozwiązuje problemów ważnych dla przedsiębiorców

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-02-2006, 14:43

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) uważa, że rząd Kazimierza Marcinkiewicza nie rozwiązał dotychczas żadnego z problemów ważnych dla przedsiębiorców. W przesłanym we wtorek PAP stanowisku za jedno z najpoważniejszych zarzutów wobec nowego rządu KIG uznał brak zarysu kompleksowej reformy systemu finansów publicznych.

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) uważa, że rząd Kazimierza Marcinkiewicza nie rozwiązał dotychczas żadnego z problemów ważnych dla przedsiębiorców. W przesłanym we wtorek PAP stanowisku za jedno z najpoważniejszych zarzutów wobec nowego rządu KIG uznał brak zarysu kompleksowej reformy systemu finansów publicznych.

Według Izby, rząd tylko w niewielkim stopniu wykorzystał pierwsze 100 dni do budowy trwałego wzrostu gospodarczego.

"Nie zostały zrealizowane również obietnice szybkiego obniżenia podatków i kosztów pracy. Akcentowane w programach wyborczych, uzdrowienie finansów publicznych, zostało ograniczone do wprowadzenia tzw. kotwicy budżetowej" - uważa prezes KIG Andrzej Arendarski.

KIG krytykuje także, że uchwalenie przez Sejm ustaw socjalnych  "spowodowało przyjęcie budżetu opartego na deklaracjach, a nie realnych założeniach makroekonomicznych i finansowych". Wzrósł też udział w budżecie tzw. wydatków prawnie zdeterminowanych w stosunku do poprzedniego roku - z 71,6 do 73,6 proc., także w wyniku wzrostu dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Izba bardzo krytycznie ocenia też wycofanie z Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie stwierdzenia niezgodności z konstytucją ustawy dotyczącej emerytur górniczych. "Uważamy, że pod względem ekonomicznym jest to jedna z bardziej szkodliwych, dla polskiego budżetu, rozwoju gospodarczego i spadku bezrobocia ustaw, które Sejm przyjął w ostatnich latach" - napisała KIG.

Ustawa przedłuża prawa górników do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek. Przedłuża też o rok - do końca 2007 r. - możliwość nabycia praw do wcześniejszej emerytury na zasadach obowiązujących w starym systemie emerytalnym. Według wyliczeń poprzedniego rządu, rozwiązania te będą kosztować budżet do 2020 r. ok. 93,5 mld zł. Wyliczenia te zakwestionował rząd.

"Za jeden z nielicznych sukcesów nowego rządu uznajemy dobry wynik przy negocjowaniu środków unijnych dla Polski w latach 2007-2013. Negocjacje te były niewątpliwym sukcesem. Równocześnie nastąpiła poprawa w wykorzystaniu środków pomocowych dostępnych do roku 2006" - ocenia Izba.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane