Kilduff: ropa po 95 USD jeszcze w tym roku

opublikowano: 04-09-2018, 11:23

Cena ropy WTI dojdzie w tym roku najwyżej od 4 lat, prognozuje John Kilduff, ekspert rynku energii, współzałożyciel Again Capital.

Kilduff spodziewa się wzrostu cen ropy WTI głównie z powodu braku podaży surowca z Iranu.

Ropa WTI od września 2014 roku
Zobacz więcej

Ropa WTI od września 2014 roku

- Na globalnym rynku jest niska podaż, która będzie jeszcze niższa, a wielką pętlą zaciskającą się obecnie na rynku jest to co stanie się z Iranem i nałożonymi na niego sankcjami – powiedział Kilduff w CNBC. – Irańskie baryłki, które stracimy, naprawdę zabolą. To naprawdę zrobi różnicę i przechyli szalę w stronę zaskakująco dużego wzrostu cen – dodał.

Kilduff spodziewa się przełamania bariery 75 USD za baryłkę ropy WTI w najbliższych tygodniach. Kiedy zabraknie dostaw z Iranu cena ropy WTI i Brent znajdzie się w zakresie 85-95 USD, prognozuje. Zwraca uwagę, że będzie działo się to w momencie kiedy amerykańskie rafinerie generują bardzo duży popyt na ropę, a amerykańscy kierowcy na benzynę.

- Fundamenty rynku są najmocniejsze jakie widziałem od dłuższego czasu – powiedział Kilduff. – Wszyscy maja pracę, wszyscy jeżdżą do pracy, wszyscy będą jeździć do pracy bez względu na to po ile będzie benzyna – dodał.

Ropa WTI z październikowych kontraktów drożeje we wtorek o 2 proc. do 71,17 USD. Ropa Brent z listopadowych kontraktów drożeje o 1,3 proc. do 79,16 USD.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu