Kim szuka chętnych do zainwestowania w Rosji

Adam Brzozowski
opublikowano: 24-08-2001, 00:00

Kim szuka chętnych do zainwestowania w Rosji

Stołeczna firma Kim zamierza utworzyć konsorcjum, które zbuduje w Moskwie Centrum Handlowo-Wystawiennicze. W jego skład mają wejść polscy i zagraniczni producenci i dystrybutorzy artykułów budowlanych i wyposażenia wnętrz. W planach spółki Kim jest też stworzenie grupy zakupowej w Petersburgu.

Warszawska spółka Kim poszukuje producentów materiałów budowlanych i przedsiębiorstw handlowych z branży, chętnych do zainwestowania w budowę Centrum Handlowo-Wystawienniczego w Moskwie. Kierownictwo firmy planuje wspólnie z producentami polskimi oraz zagranicznymi utworzenie konsorcjum, którego członkowie zbiorą wymagany do budowy centrum kapitał w kwocie 1 mln USD (ponad 4 mln zł). Minimalny wkład, za który inwestorzy mogą objąć akcje w planowanej spółce, wynosi 5 tys. USD, czyli ponad 21 tys. zł. Kim, który planuje objęcie akcji o wartości 50 tys. USD (210 tys. zł), liczy także na inwestorów kapitałowych, skłonnych zaangażować w przedsięwzięcie od 50 do 100 tys. USD (210-420 tys. zł).

Budować etapami

Stworzenie centrum wystawienniczego w Moskwie ma na celu zwiększenie eksportu polskich producentów materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz, z sektora MSP na rynek rosyjski. Obiekt usytuowany będzie w pobliżu portu lotniczego Szeremietiewo w Wolnej Strefie Ekonomicznej Szerrizon, która posiada niezbędną infrastrukturę, terminal celny oraz połączenia drogowe i rzeczne. Na tym terenie funkcjonują już zagraniczne firmy, m.in. Ikea i Coca-Cola.

Pierwszy etap budowy obiektu przewiduje stworzenie 2-3 tys. mkw. powierzchni handlowo-wystawienniczej. Wydatki na wyposażenie i uruchomienie działalności mają sięgnąć około 300 tys. USD (1,3 mln zł). Drugi etap budowy zakłada stworzenie dodatkowo 2-3 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej.

— Kierownictwo strefy proponuje dzierżawę terenu na 49 lat. Deklaruje również pomoc w załatwieniu formalności administracyjnych, co pozwoli zrealizować obiekt w cyklu rocznym. Polscy wykonawcy przewidują koszt budowy jednego metra kwadratowego na poziomie 300-350 USD (1300-1500 zł). Chcemy stworzyć centrum z większościowym kapitałem polskim przy udziale producentów z Włoch, Hiszpanii, Niemiec i USA, którzy zainteresowani są ekspansją na Rosję — mówi Władysław Perucki, dyrektor do spraw eksportu w spółce Kim.

W Petersburgu grupa

W planach firmy Kim dotyczących inwestycji w Rosji jest także utworzenie w Petersburgu spółki-grupy zakupowej rosyjskich hurtowni budowlanych. Podmiot utworzą Kim oraz rosyjscy dystrybutorzy branżowych artykułów.

— Będziemy budowali rynek klienta w Rosji poprzez wzmocnienie pozycji poszczególnych hurtowni. W Europie firmy sprzedające materiały budowlane zgrupowane są w takich podmiotach, dzięki czemu negocjują ceny z producentami jako sieć handlowa, a indywidualne zakupy poszczególnych hurtowni sumowane są jako zakupy całej grupy. Obecnie rosyjskie małe hurtownie są zmuszone do kupowania towarów po cenach ustalonych przez importerów i producentów, którzy dyktują warunki — twierdzi Władysław Perucki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kim szuka chętnych do zainwestowania w Rosji