Klienci Amber Gold czekają na wypłaty

opublikowano: 09-08-2012, 00:00

Gdańska spółka zapewnia, że jej majątek przewyższa zobowiązania. I że już zwraca klientom pieniądze.

Wczoraj Amber Gold (AG) opublikował dwa komunikaty. W pierwszym spółka, opóźniająca się z wypłatami pieniędzy dla klientów, zapewniła, że „posiada wystarczający majątek do zaspokojenia i spłaty wszystkich swoich zobowiązań”.

Według Marcina Plichty, prezesa i właściciela AG, zobowiązania wobec klientów wynoszą około 80 mln zł, a aktywa spółki — prawie 150 mln zł.

Na tę kwotę, według AG, składają się m.in. metale szlachetne (60 mln zł), nieruchomości (35 mln złotych) i pieniądze na rachunku bankowym (17,5 mln zł). W drugim komunikacie gdański parabank poinformował,że w środę po godzinie 12 „rozpocznie realizację zaległych wypłat zakończonych lokat”, a w terminie dziesięciu dni od dat wypłat — także odsetek karnych za opóźnienia.

Po południu Marcin Plichta, szef AG, zapewniał, że wypłaty rzeczywiście ruszyły. Miało to umożliwić założenie rachunku bankowego za granicą. Wczoraj Plichta został przesłuchany przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku w związku ze złożonym przez niego w piątek doniesieniem na Komisję Nadzoru Finansowego i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Obie te instytucje, zdaniem Plichty, przekroczyły swoje uprawnienia, powodując, że polskie banki nie chcą współpracować z AG. Rozrasta się też prowadzone przez tę samą prokuraturę śledztwo w sprawie prowadzenia przez AG czynności bankowych bez zezwolenia. Do śledczych zgłosiło się już około trzydziestu klientów z całego kraju, którzy czują się oszukani przez AG.

Do klientów AG trafia też coraz więcej ofert od firm szykujących pozwy zbiorowe przeciwko gdańskiej spółce. Powstały już co najmniej trzy różne grupy poszkodowanych — w każdej z nich jest po kilkadziesiąt osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu