Klienci nie chcą ochrony kapitału

JAG
opublikowano: 28-04-2014, 00:00

Przez ostatnie 3 lata powiernicy usunęli z oferty ponad 20 funduszy ochrony kapitału. Na taki krok zdecydowało się też ING TFI.

Aktywa funduszy, których celem jest ochrona kapitału, skurczyły się od 2011 r. o połowę i wynoszą obecnie 1,5 mld zł — to mniej niż 1 proc. wartości rynku. Klienci szukający bezpieczeństwa wolą fundusze pieniężne i gotówkowe — tylko w marcu do ich portfeli napłynęło 0,5 mld zł. Nie dziwi więc, że coraz częściej produkty z ochroną w nazwie znikają z oferty powierników. Niedawno metamorfozę przeszedł Skarbiec Ochrony

Kapitału, który pod nazwą Skarbiec Market Opportunities zaczął szukać okazji na globalnych rynkach akcji i obligacji. Na taki krok zdecydowało się też towarzystwo kierowane przez Leszka Jedleckiego: ING Ochrony Kapitału 90 będzie działał pod nową nazwą ING Lokacyjny Plus, a na celowniku zarządzających znajdą się krótko- i średnioterminowe papiery dłużne emitowane przez skarb państwa, a także obligacje korporacyjne. Korzyścią dla klientów płynącą ze zmiany polityki funduszu jest niższa opłata za zarządzanie, która spadła z 1,5 do 1 proc. Największy wpływ na kurczenie się segmentu funduszy ochrony kapitału mają zmiany w KBC TFI, które przez lata specjalizowało się w dostarczaniu tego typu rozwiązań w formule produktów strukturyzowanych.

— Od kiedy towarzystwo nie jest powiązane kapitałowo z Kredyt Bankiem, nie uruchamia nowych subskrypcji, a utworzone w przeszłości fundusze po kolei kończą działalność. Tylko w ciągu ostatniego roku TFI zlikwidowało ponad 10 tego typu produktów — tłumaczy Anna Zalewska, analityk Analiz Online.

9,4 proc. Tyle przez ostatnie trzy lata zarobił ING Ochrony Kapitału 90. W tym czasie średnia stopa zwrotu funduszy pieniężnych wyniosła 13,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Klienci nie chcą ochrony kapitału