Klienci TFI zachowali ostrożność

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 13-10-2014, 16:46

Odwrót od obligacji korporacyjnych, napływ do skarbowych, ewakuacja z Turcji i powrót na GPW - tak we wrześniu wyglądała mapa inwestycyjna Polaków.

Saldo wpłat i wypłat do funduszy wyniosło w ubiegłym miesiącu 1,6 mld zł, przy czym jedynie połowa tej kwoty trafiła do portfeli funduszy detalicznych – wyliczyły Analizy Online. Największym wzięciem cieszyły się strategie dłużne, które przyciągnęły na czysto łącznie 0,8 mld zł. Liderem popularności w tej grupie został UniObligacje Aktywny, który zanotował 140 mln zł napływów.

Na drugim biegunie znalazły się fundusze akcji zagranicznych, w tym tych, które okazji do zarobku poszukują w Turcji. Z ich portfeli wycofano ponad 50 mln zł, a przyczyną ewakuacji była spora przecena na stambulskim parkiecie - główny indeks ISE100 stracił we wrześniu 6 proc.

Osłabiła się też sympatia inwestorów do funduszy papierów korporacyjnych. We wrześniu trafiło do nich ledwie 14 mln zł netto – najmniej od końca 2012 r. Do sierpnia tego roku fundusze obligacji przedsiębiorstw cieszyły się dużą popularnością i przez 20 miesięcy z rzędu ich saldo wpłat i wypłat przekraczało 100 mln zł.

We wrześniu ociepliły się nastroje na GPW. Zwyżki w segmencie akcji małych i średnich spółek nie wywołały jednak euforii wśród klientów TFI, ale przełożyły się na dodatni bilans sprzedaży w tej grupie funduszy (ponad 20 mln zł). To najlepszy wynik od lutego tego roku. [JAG]


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane