Klienci zapłacą prowizję doradcy

ISK
opublikowano: 13-06-2012, 00:00

FINANSE OSOBISTE

Paneuropejski nadzór finansowy ESMA chce, żeby to klienci, a nie instytucje finansowe, płacili prowizję za doradztwo finansowe.

— Nie może być tak, że doradca, który mieni się niezależnym, jednocześnie pobiera prowizję od banku lub ubezpieczyciela za sprzedaż ich produktów — tłumaczył wczoraj w Warszawie Steven Maijoor, szef Urzędu Nadzoru Rynków i Papierów Wartościowych (European Securities and Markets Authority — ESMA).

Na czym mają polegać zmiany? W parlamencie europejskim trwają już prace nad ustawą, która regulowałaby rynek doradców finansowych. Zgodnie z nimi prowizję za doradztwo finansowe płaciłby klient, a nie banki czy fundusze dostarczające produkt. Paradoksalnie przerzucenie kosztów na klientów ma zwiększyć — zdaniem ESMA — komfort klientów.

— Zapłacą za wybór najlepszego dla nich rozwiązania, a nie za takie, na którym doradca może najwięcej zarobić — powiedział Steven Maijoor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu