Czytasz dzięki

Klienci znów kupowali fundusze

opublikowano: 12-03-2019, 22:00

W lutym saldo sprzedaży funduszy inwestycyjnych wyniosło 254 mln zł. Dodatnie było po raz pierwszy od czterech miesięcy.

Fundusze dłużne oraz krótkoterminowe dłużne (czyli dawne fundusze rynku pieniężnego) — to był motor sprzedaży dla branży w ubiegłym miesiącu.Saldo wyniosło 0,5 mld zł. Nieźle sprzedawały się też fundusze dłużne korporacyjne (0,1 mld zł) oraz mieszane. Umorzenia netto z funduszy stabilnego wzrostu i zrównoważonych zostały zrekompensowane przez nabycia do funduszy aktywnej alokacji i selektywnych oraz mieszanych pozostałych.

Nadal pod kreską były fundusze akcji, ale drugi miesiąc z rzędu saldo było tylko nieznacznie ujemne — wyniosło -0,1 mld zł. Dodatnim wynikiem zamknęła się sprzedaż funduszy akcji małych i średnich spółek. Optymizmem powiało też z funduszy absolutnej stopy zwrotu, gdzie saldo w wysokości -0,1 mld zł jest najlepsze od maja 2018 r.

W sumie sprzedaż netto w funduszach wyniosła 254 mln zł. Przerwana została tym samym zła passa, trwająca od sierpnia ubiegłego roku. Wówczas falę wyprzedaży wywołało aresztowanie Piotra Osieckiego i Jakuba Ryby, menedżerów związanych z Altusem. We wrześniu sprzedaż netto wyniosła -3,3 mld zł, w październiku -1,4 mld zł, w listopadzie -1,9 mld zł, a w grudniu -4,4 mld zł. W styczniu tego roku odpływy zelżały — ujemne saldo zamknęło się kwotą 400 mln zł.

— W lutym na rynku funduszy pojawiło się ożywienie, o czym świadczy dodatnie saldo sprzedaży w wysokości 254 mln zł. Jest to dobry znak po pięciu poprzednich miesiącach, w których notowaliśmy ujemną wartość sprzedaży. Inwestorzy powrócili do funduszy dłużnych, a z drugiej strony nie wycofują się już tak bardzo z funduszy akcyjnych i mieszanych — mówi prof. Marcin Dyl, prezes IZFiA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu