Kliniki in vitro w parkach technologicznych

  • Alina Treptow
10-10-2013, 00:00

Nickel Technology Park Poznań przejął 23 proc. udziałów w poznańskim Centrum Ginekologii i Leczenia Niepłodności. Na początek.

Kliniki niepłodności to płodny biznes, o czym przekonują się inwestorzy. Nickel Technology Park Poznań (NTPP), pierwszy prywatny park technologiczny, założony przez poznańską rodzinę Nickelów (kojarzonych w Wielkopolsce z branżą deweloperską), przejął blisko 23 proc. udziałów w poznańskim Centrum Ginekologii i Leczenia Niepłodności, której właścicielem jest spółka Ivi. Kwota transakcji: 0,8 mln zł. Obecnie inwestor nie planuje zwiększenia zaangażowania.

— Stworzenie kliniki z obszaru ginekologii i leczenia niepłodności było jednym z ciekawszych projektów zgłoszonych do komercjalizacji w naszym inkubatorze. Rynek leczenia niepłodności jest bardzo perspektywiczny. Porównując go do zachodnioeuropejskiego, można liczyć nawet na czterokrotny wzrost [obecnie jest wyceniany na 100-150 mln zł — red.] — mówi Filip Brzóska, dyrektor inwestycyjny NTPP.

Placówka powstanie w poznańskim parku technologicznym, dedykowanym branży medycznej. Jej otwarcie jest planowane na pierwszy kwartał 2014 r. Nie jest to ostatnia klinika spółki Ivi, która planuje w ciągu najbliższych pięciu lat zbudować sieć takich ośrodków.

— Docelowo chcemy mieć cztery kliniki w dużych miastach Polski. Koszt jednej

Nickel Inkubator

Centrum Ginekologii i Leczenia Niepłodności trafi do inkubatora Nickel, gdzie znajdują się spółki z branży biotechnologicznej oraz IT. Na trwający 2,5 roku projekt inkubatora z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pozyskano 9,5 mln zł. Dzięki funduszom powstało już 9 spółek — pięć z biosektora oraz cztery z branży IT.

Biotechnologia jest oczkiem w głowie NTPP. W 2011 r. w podpoznańskich Złotnikach ruszyła budowa BioCentrum, ośrodka badawczego specjalizującego się w biotechnologii. Inwestycja pochłonęła 21,5 mln zł. szacujemy na 3-5 mln zł. Dla konkretnych jednostek będziemy szukać inwestorów finansowych, którzy wejdą raczej na mniejszościowe pakiety — mówi Agnieszka Drew ze spółki Ivi. W kolejnych projektach Ivi będzie również współpracować z NTPP. Współpraca niekoniecznie będzie wiązać się z inwestycją kapitałową.

Agnieszka Drew twierdzi, że kliniki będą powstawały na terenie parków technologicznych, które rodzina Nickelów planuje budować w innych miastach Polski. NTPP nie jest pierwszym inwestorem, który chce zadbać o przyrost naturalny. W 2012 r. skandynawska sieć medyczna Medicover zainwestowała w InviMed, sieć czterech placówek in vitro. Inwestora od zeszłego roku szuka konkurencyjna Invicta, która również myśli o rozbudowie grupy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Medycyna / Kliniki in vitro w parkach technologicznych