Czytasz dzięki

Kliniki serca inwestują w sprzęt

opublikowano: 10-09-2020, 22:00

American Heart of Poland wraca do normalnego działania po pandemii i wyłożyło ponad 50 mln zł na sprzęt.

Pandemia sprawia, że wielu poważnych schorzeń nie leczy się tak sprawnie, jak wcześniej. Grupa American Heart of Poland (AHP), która jest największą w kraju siecią oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej, przez kilka miesięcy przyjmowała znacznie mniej pacjentów niż wcześniej.

Bartosz Sadowski, prezes American Heart of Poland, nazywa zakup
nowych angiografów „największą tegoroczną inwestycją w prywatnej opiece
medycznej w Europie”. Na nowy sprzęt przeznaczono ponad 50 mln zł, ale spółka
rozgląda się też za akwizycjami w branży.
Zobacz więcej

INWESTYCYJNA OFENSYWA:

Bartosz Sadowski, prezes American Heart of Poland, nazywa zakup nowych angiografów „największą tegoroczną inwestycją w prywatnej opiece medycznej w Europie”. Na nowy sprzęt przeznaczono ponad 50 mln zł, ale spółka rozgląda się też za akwizycjami w branży. Fot. ARC

— W sposób oczywisty odczuwamy skutki pandemii. W czasie lockdownu nie wstrzymaliśmy przyjęć w przypadkach nagłych, ale ograniczone zostało przeprowadzanie planowanych procedur medycznych. Przystosowaliśmy się jednak do nowej rzeczywistości, a teraz przeżywamy duży napór pacjentów — niejednokrotnie notujemy 100-procentowe obłożenie łóżek. Pacjenci są często przyjmowani w poważnym stanie, ale po okresie wstrzymania wykonywania zabiegów system wraca do normalnego funkcjonowania. Mamy nadzieję, że nie będzie miało to wpływu na nasze wyniki finansowe — mówi Bartosz Sadowski, prezes AHP.

AHP podaje, że rocznie obsługuje około 100 tys. pacjentów w ponad 20 oddziałach kardiologicznych i w należącym do grupy Uzdrowisku Ustroń. W ubiegłym roku grupa miała 307,5 mln zł przychodów, o 19,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Wygenerowała przy tym 38,9 mln zł zysku operacyjnego i 21,1 mln zł zysku netto. Przychody i zyski, pochodzące w dużej mierze z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, wzrosły, choć liczba hospitalizowanych pacjentów nieznacznie spadła. W tym tygodniu AHP poinformowało o umowie z Siemens Healthineers, na mocy której do placówek grupy trafi kilkanaście angiografów, umożliwiających przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów i obrazowanie naczyń krwionośnych podczas operacji. Wartość umowy to ponad 50 mln zł.

— To dla nas największa inwestycja od lat. W dziesięcioletniej umowie kluczowe jest zagwarantowanie przez Siemens Healtihneers tego, że nowe angiografy będą dostępne dla lekarzy i pacjentów przez co najmniej 98 proc. dni w roku. Nowe urządzenia pozwolą nam na obsługę na wyższym poziomie około 40 proc. hospitalizowanych pacjentów. Sukcesywnie modernizujemy też pozostałą infrastrukturę. W najbliższym czasie modernizację przejdzie Uzdrowisko Ustroń i szpital w Katowicach, w przyszłym roku wymienimy większość echokardiografów w naszej grupie — mówi Paweł Kaźmierczak, członek zarządu i dyrektor medyczny AHP.

Grupa, która w ubiegłym roku przejęła kilka mniejszychcentrów kardiologicznych i zwiększyła udział w akcjonariacie Uzdrowiska Ustroń, rozgląda się za kolejnymi akwizycjami.

— Chcemy leczyć pacjentów kompleksowo, od diagnozy przez zabiegi po rehabilitację. Zawsze przyglądamy się konkurencji i rozważamy akwizycje spółek uzupełniających naszą ofertę w ramach kardiologii, ambulatoriów czy rehabilitacji. Pacjentów po zawale ściągamy obecnie do Ustronia, by opiekować się nimi w ramach programu KOS-zawał [finansowany przez NFZ program Kompleksowej Opieki Po Zawale Mięśnia Sercowego — red.], ale chętnie świadczylibyśmy takie usługi także w innych województwach — mówi Bartosz Sadowski.

AHP zostało założone 20 lat temu przez czterech lekarzy i rozpoczęło budowę ogólnopolskiego biznesu od kilku placówek na Śląsku. W 2011 r. w grupę zainwestował globalny fundusz private equity Advent International. Pół dekady temu założyciele i fundusz rozglądali się za kupcem w ramach szeroko zakrojonego procesu transakcyjnego, ale ostatecznie do zmian właścicielskich nie doszło m.in. ze względu na obniżkę wycen świadczeń kardiologicznych i wprowadzenie ustawy o tzw. sieci szpitali, co zredukowało liczbę placówek AHP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane