Klub PiS zapowiada około 100 poprawek do budżetu

PAP
opublikowano: 15-01-2008, 16:18

Klub PiS zamierza złożyć w Senacie około 100 poprawek do ustawy budżetowej - zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej senator PiS Andrzej Mazurkiewicz. Poprawki PiS - jak mówił senator - zakładają m.in zwiększenie budżetów: CBA, NIK i IPN.

We wtorek nad ustawą budżetową debatuje Senat. Senacka komisja gospodarki zarekomendowała wcześniej Senatowi przyjęcie 8 poprawek do budżetu, m.in. poprawkę zakładającą ponad 91 mln zł na utworzenie ponad 2 tys. nowych etatów w wojsku. Środki te mają być przesunięte z wydatków bieżących na obronę narodową.

Komisja poparła też m.in. przesunięcia środków w ramach budżetu resortu obrony i służb specjalnych. W wyniku poprawki, wydatki na Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) mają być obniżone o 7,3 mln zł.

Mazurkiewicz zapowiadając około 100 poprawek do budżetu podkreślał, że "rząd PiS przygotował dobry budżet, który niestety został w Sejmie popsuty przez PO".

Jak wyliczał, na etapie prac sejmowych nad budżetem obcięto wydatki wielu bardzo ważnych instytucji. Mazurkiewicz powiedział, że w przypadku Centralnego Biura Antykorupcyjnego obcięto wydatki o ponad 21 proc., budżet Najwyższej Izby Kontroli (NIK) został zmniejszony o 13 proc., a Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) - o 22 proc.

"Jest to przemyślane działanie zmierzające do osłabienia organów kontrolnych państwa, organów sprawiedliwości" - uważa senator PiS. Jak mówił, jego klub chce poprzez poprawki senackie "poprawić to, co PO zepsuła w Sejmie".

Poprawki PiS, mówił senator, zakładają zwiększenie budżetu CBA o 30 mln zł. Mazurkiewicz podkreślił, że w Sejmie zmniejszono budżet tej instytucji o 34 mln zł, a w Senacie złożono już poprawkę zakładającą "dodatkowe cięcie" o 7 mln zł.

Mazurkiewicz podkreślał, że CBA jest bardzo potrzebne i apelował do PO o to, by nie redukować budżetu Biura. Dodał, że walka z korupcją powinna być zadaniem każdego rządu, nie tylko rządu PiS.

Kolejna z poprawek, jak mówił Mazurkiewicz, zakłada zwiększenie budżetu Instytutu Pamięci Narodowej o 22 mln zł. Senator podkreślił, że podczas sejmowych prac nad budżetem IPN "stracił 26 mln zł". Według senatora, taka redukcja budżetu Instytutu może mieć "opłakane skutki" dla IPN.

Mazurkiewicz podkreślił też, że PiS w jednej z poprawek chce przywrócić 40 mln zł na budowę nowych komend powiatowych policji.

Inny z senatorów PiS Kazimierz Wiatr zapowiedział, że PiS złoży także poprawkę zakładającą zwiększenie nakładów na działalność dydaktyczną szkół wyższych o 200 mln zł. Senator podkreślił, że "edukacja i szkolnictwo wyższe to niezwykle ważne ogniwa rozwoju państwa, także gospodarczego".

"Mamy świadomość, że potrzeby są znacznie większe, niemniej jednak odczuwając pewną dyscyplinę finansów publicznych ograniczamy się do tego niewielkiego wzrostu" - mówił Wiatr. Według senatora, "te wydatki zwrócą się w szybkim czasie".(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Klub PiS zapowiada około 100 poprawek do budżetu