Kluby za zmianami, które mają usprawnić działania urzędów pracy

opublikowano: 04-07-2007, 12:23

Wszystkie kluby parlamentarne popierają projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którego celem jest usprawnienie działań urzędów pracy i poszerzenie dostępu m.in. do  staży i szkoleń dla osób bezrobotnych.

Projekt przewiduje także wydłużenie do końca 2013 roku możliwości przekazywania samorządom powiatowym 7 proc. kwoty Funduszu Pracy, ustalonej na rok poprzedni na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia i aktywizację bezrobotnych. Pieniądze te mają być przeznaczone na wynagrodzenia i składki ubezpieczeniowe pracowników powiatowych urzędów pracy.

W trakcie środowej debaty w Sejmie posłowie podkreślali, że trwają prace nad nową ustawą o promocji zatrudnienia. Wskazywali na potrzebę zmian systemowych. Beata Mazurek (PiS) zgłosiła m.in. poprawkę przewidującą, by prawo do podejmowania pracy w Polsce mieli ci cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce ze względu na związki rodzinne.

Izabela Mrzygłocka (PO) wniosła poprawkę przewidującą m.in. wzrost stypendiów dla bezrobotnych odbywających szkolenie oraz umożliwienie finansowania ze środków Funduszu Pracy także działań prowadzonych w ramach partnerstwa przygranicznego.

Projekt przewiduje, że koszty badań lekarskich bezrobotnego będą finansowane z Funduszu Pracy; wprowadzono też możliwość zwrotu bezrobotnym kosztów przejazdu na te badania. Doprecyzowano także przepisy, dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Przewidziano uchylenie przepisów, dotyczących ulg w zatrudnianiu gosposi, gdyż - jak powiedziała wiceminister pracy Halina Olendzka - były one martwe. "Trzeba wrócić do tego problemu, ale niekoniecznie w ustawie o instytucjach rynku pracy, uważam że powinno być to rozwiązane w kodeksie pracy" - podkreśliła.

Za osoby "będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy" w projekcie uznano: bezrobotnych do 25. roku życia, bezrobotnych powyżej 50. roku życia, długotrwale bezrobotnych lub kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka, bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, samotnie wychowujących dziecko, bezrobotnych po odbyciu kary i niepełnosprawnych. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu